Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone

Veden säilyvyys

(1/10) > >>

Alan:
No nytpä sattui.

Rouva luuli, että olin ottanut tuoreet juomavedet. En ollut, vaan 5 litran pönttöön oli unohtunut 12 päivää vanha vesijohtovesi. Pesi sillä salaatinlehdet ja ehdittiin syödä kaikki, ennenkuin hoksasin kysyä, että mistä hait oudolla alueella puhdasta vettä. No ei mistään.

Aika viileää ollut suurimman osan ajasta.

Iskeekö ripuli, jotain vakavampaa vai ollaanko ihan ölvinä vaan, niinkuin Pohjois-Pohjanmaalla sanotaan. :o

kimi:
Kaupunkien vesi yleensä säilyy, kotoako tuo on peräisin. Omalla letkulla kun Hgin veden vettä tankkaan niin viikonloppureissull e en laita säilöntä ja puhdistusaineita sekaan, pidemmälle reissulle aina ja kaivovettä en tankkiin laita. Ulkomailla pienissä kylyssiä ei tosin tiedä mitä tankkaa ja isoissa keskieuroopan kaupungeissa kemikaaleja reilusti, siellä ostan juomavettä pulloissa tai kanistereissä

Tuskin tuo ongelmia tuottaa. Minulle tuo kaupungin vesi auton tankista kelpaa hyvin, vaimo taas ottaa 1,5 litrasia pulloja täytettyinä aina mukaan juoma ja ruokavedeksi.

mobileman:
Varmaan siinä rajoilla alkaan olemaan. Pari-kolme päivää max. Pitäisin juomavettä mutta periaatteessa jos pelkkänä salaatinpesuvetenä niin eikait se oo niin justiinsa kun ei sitä kuitenkaan lasisotalla juoda vaan pestään ja valutetaan kuivaksi... mökkihommissa menee
 vihannesten pesuhommissa ym. järvivesi ja kertaakaan ei ole ruikuli lentäny. Isompi lätäkkö mutta seissy vaan pitempään🤔.

Vaeltaja:
Kyllä vesilaitos käsittelyn saanut "tapettu" vesi säilyy käyttökelpoisena pidenpäänkin. Säilyyhän pullotettu lähdevesikin (porakaivovesi?) parasta ennen päiväyksen mukaan vuoden päivät käyttökelpoisena.
 

Teukka-74:
Kalevassa oli pari viikkoa sitten artikkeli jossa oli testattu Oulun hanaveden mikrobi kestävyys. 33vrk n jälkeen ei ollut syntynyt veden laatua heikentäviä mikrobeja.
Sitä ei lukenut että oliko huoneen lämmössä säilytetty eli ei. Kuitenkin yllätti tuo säilyvyys.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View