Tekniikkakeskustelut > Primus

Primus 2470 lirisee

(1/1)

lepispe:
Laitetaanpa kysymystä tähän ketjuun, niin ei tarvii uutta aloittaa...

Hain vanhan LCM:n talviteloilta tuohon pihalle ja lapset siinä sitten kavereineen yöpyi pari viikkoa takaperin. Laitoin hyvissä ajoin vaunun lämpenemään (roikan nokassa) ja ihmettelin kovasti kun alkoi ylitäyttöpurkki keulassa lirisemään. Patterit ja sitä kautta vaunu kyllä lämpenee, mutta lapsetkin tokaisi, että vähän väliä kuului lirinä keulasta.
Tätä ei siis ennen ole käynyt. Mikäköhän voisi olla syynä tähän.
Laitoin taas vaunun lämpenemään kun tuli lapselle kaveri yökylään. Pitää kohta käydä vilkaisemassa, että liriseekö taas.

tahko:
Ilmausletkusta se neste tulee niinkuin kuuluukin. Jos letku on säiliön yläpinnassa olevassa reiässä niin työnnä letkua syvemmälle paisuntasäiliöön, vaikka nestepinnan alapuolelle se pää. Jos taasen kiinnitetty säiliön putkiyhteeseen niin lisää hieman nestettä, josko lirinä ei sitten häiritse.

lepispe:
Juu... Niin tulee, mutta kun tuo ei ole ennen noin paljoa pukannut nestettä tuonne säiliöön. Säiliö näyttää olevan sitä mallia, että siinä "nippa" päällä ja letku siinä kiristyssiteellä kiinni, eli ei saa estettyä tuota lirinän ääntä.

Knaus-90:

--- Lainaus käyttäjältä: lepispe -  7.06.2018     kello on 19:17 ---Juu... Niin tulee, mutta kun tuo ei ole ennen noin paljoa pukannut nestettä tuonne säiliöön. Säiliö näyttää olevan sitä mallia, että siinä "nippa" päällä ja letku siinä kiristyssiteellä kiinni, eli ei saa estettyä tuota lirinän ääntä.

--- Lainaus päättyy ---

Ota se letku pois siitä nipasta, tukit sen ,sitten poraat reiän siihen korkkiin ja työnnät sen letkun
siitä korkista sisään ja pinnan alle niin ei lirise. jos paisunta säiliön pinta on noussut paljonkin
saattaa olla pumpussa vikaa, ei kierrätä kunnolla, tai sitten sulla on kaikki liekit päällä.


Navigaatio

[0] Viestien etusivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View