Tekniikkakeskustelut > Primus
Primus 2470 12V kiertovesipumppu käynnistyy myös 230V ollessa käytössä.
Artic89:
Moi,
Vaihdoin rikkoontuneen 12V pumpun tilalle uuden ja alkuun kaikki meni kuin elokuvissa, niin 230V kuin kaasu/12V . Mutta sitten oli sähköt vaunulta poissa vuorokauden ja sen aikana 12V pumppu alkoi ääntämään pahasti vaikka tosiaan oli 230V puoli päällä.
Paisuntasäiliöstä oli pinta laskenut jonkin verran, mutta pistän sen pumpun vaihdon piikkiin...
Vaunu solifer artic 500 1989
Olisiko vinkkiä missä vika vois olla.
-jani
jak900:
Minkälaista ääntä pitää? Olisko ilmaa järjestelmässä.
Artic89:
Kuulostaa siltä että pyöris tosiaan kuivana. Tänään ilmaillaan järjestelmää uudemman kerran.
Kuuluuko tuon 12V pumpun pyöriä, kun 230V patruuna ja sen pumppu roiminnassa?
mjo33400:
--- Lainaus käyttäjältä: Artic89 - 22.05.2018 kello on 07:07 ---Kuulostaa siltä että pyöris tosiaan kuivana. Tänään ilmaillaan järjestelmää uudemman kerran.
Kuuluuko tuon 12V pumpun pyöriä, kun 230V patruuna ja sen pumppu roiminnassa?
--- Lainaus päättyy ---
Kuuluu, jos ohjauspaneelin nastaan 4 on kytketty vihreä johto. Rasvaa se pumppu. http://karavaanari.org/index.php/topic,12842.0.html
jak900:
Pannun takana ylävesiletkun liitännässä ilmausruuvi, sieltä sitten ilmat pois. Tuosta rasvaamisesta, auttaako mitään kun on magneetti vetoinen pumppu, moottoriin se rasva tuosta menee ?
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta