Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot
Fiat/Ford. Alde/Truma kumpi parempi
Alan:
Persetuntuma olisi, että Ducatossa on enemmän pikkuvikoja kuin Fordissa, mutta Ducato on leveämmän raidevälin ansiosta aavistuksen jämäkämpi ajettava. Kokemusta ihan tuoreista Ducatoista ei ole ja Transitin 2.2 koneessa pitää olla päivitykset tehtynä.
Seuraavaan autoon, jos sellainen tulee, tuskin tulee kumpaakaan. Ellei jotain ihan uutta ole tulossa.
Meille Truma riittää hyvin satunnaisessa talvikäytössä. Jos asuisin autossa talvella pitempiä aikoja niin sitten Alde. Lämmönjakauma ja lämpimyys riippuu paljon enemmän valmistajasta ja sen totetuksesta kuin lämmittimestä.
Tsahkali tietää nämä talviasiat laajemmalti. ^
Catiska:
Ei kumpikaan...
Vai onko hobby huonopi kuin adria? Tämä on kuin eräs Eppujen biisi mihin keräsivät kaikki kliseet. Tähän voi kerätä kaikko trollaukset. Parasta makuasioissa ettei koskaan päästä ratkaisuun. Ja teknisissä asioissa kuten vikatiheys, meillä ei ole aineistoa todeta faktat. Ja yksittäiset kokemukset ei anna luotettavaa vastausta.
kimi:
Alustan suhteen pitäisi myös huomioida etu/ takaveto. Fordilla kumpiakin.
"Masi":
Ford on parempi tiellä ajaa, siinä on jouset. Fiatin välitykset on liikkeelle lähdettäessä hyvä, tiellä ei oikein ole osunut vääntö alue mäkiin ja jousethan jotkut ratakiskon pätkä.
Transulla ajoin vajaan 60 000 km, edestä halkesi napa, meni takuuseen, takaa abs anturi, takuuseen, kolmen vuoden vanhana meni erg ja omaan piikkiin.
Fiatilla taka vajaa 150 000 km ilman vikoja, normihuollot tehty. No renkaita menee edessä 25 000 km välein uusiksi tasaisesti kuluneena. Eli alusta noista on sitten valinta pikkuvikojen ja isojen huoltojen välillä. Lämmittimen asennus ratkaisee normi kopeissa, trumassa tasaisesti ympäri koppi + 10 suulaketta ja aldessa pitää löytyä noin 15 m patteria jotta saadaan lämmittimen teho ulos.
Naussi:
Toinen tykkää äidistä, toinen tyttärestä.
Fiatista olen tykännyt. Satunnaiset max 20 talviyötä on pärjätty trumalla.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta