Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot

Liikennekäytöstä poistetulla ajelu kallista lystiä

<< < (7/30) > >>

Raksaus:
Niin olen samaa mieltä, että jonkinlainen sanktio on paikallaan, mutta kyllä kolme ja puolituhatta euroa kuulostaa suomalaisen oikeuskäytännön mukaisesti melko rankalta sanktiolta. Korvaukset muutamasta raiskauksesta uhrteille lienee samaa luokkaa. täytyykö tämä tulkita, että rikoksenakin on yhtä paha?

Entä jos autovaras nappaa auton jolla ei ole luvallista ajaa? Tuleeko maksu omistajalle? Tällöin pahempi rangaistus tulisi rikoksen uhrille, koska autovarkaathan ei Suomessa juuri mitää ntuomiota saa. Varsinkaan jos ovat taparikollisia.

Jotenkin voisi kuulostaa järkevämmältä esim. että verot menee maksuun edelliseen päivään sti jolloin on ollut ajossa. Ja sitten vaikka sakko päälle.

Jos kolaroit liikennevakuutukset ta, niin sitten korvaus myös omasta pussista.

HiTec:

--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 27.04.2018     kello on 15:20 ---Sehän on ikivanha tapa parantaa suodatettavuutta pakkasella...

--- Lainaus päättyy ---

Ja se oli vuoden -85 ennätystalvessa jopa ihan luvallista kuin arktinen diesel loppui maasta kokonaan, kun pakkaset äityi siihen malliin että sitä oltaisiin tarvittu ihan Etelä-Suomea myöten. Samaten kauppojen varastot mm. Diesel 100 pakkaslisäaineista loppuivat tyystin => poikkeuksellisesti valtiovallan luvalla verotonta valopetrolia sai laittaa tankkiin jotta Suomi pysyi yhä kumipyörillään 8)

Jepukka:
Oma moka tuo oli, turha siinä ketään syyttää. Tämä on just sitä kun ikinä ei ole oma vika, aina syy on jossain muussa.

Tuo rangaistus on kyllä turhan kova eikä mahdu omaan oikeustajuuni.

smy:

--- Lainaus käyttäjältä: Ossi66 - 27.04.2018     kello on 13:22 ---Mutta tuolla rangaistuksen kovalla tasolla ei ole mitään merkitystä, kun noista tahallaan liikenteestä poistetulla autolla ajelevista vain promille maksaa hänelle määrätyt sanktiot.

Siitä samaa mieltä, jos on poistanut auton liikenteesta, on todella vaikea vahingossa unohtaa, ettei sillä ole sallittua ajaa liikenteessä.

--- Lainaus päättyy ---

Mä unohdin jonkun pidemmän reissun perään auton pois liikennekäytöstä. Kone laskeutui puolen yön jälkeen ja tietty sitten muistin vasta kotona koko jutun. Ajattelin että en voi unohtaa mutta niin vaan kävi. Otin kyllä heti auton liikennekäyttöön aamulla sitten.

Aakku:

--- Lainaus käyttäjältä: smy - 27.04.2018     kello on 19:00 ---Mä unohdin jonkun pidemmän reissun perään auton pois liikennekäytöstä. Kone laskeutui puolen yön jälkeen ja tietty sitten muistin vasta kotona koko jutun. Ajattelin että en voi unohtaa mutta niin vaan kävi. Otin kyllä heti auton liikennekäyttöön aamulla sitten.

--- Lainaus päättyy ---
Pari konstia...

Lappu mittariston päälle. Sen muistilapun voisi vaikka hienosti printata paperille ja pitää hanskalokerossa.
Toinen konsti on pitää avaimet erillään. sillain minä teen, kun vuorottelen autoja.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View