Tekniikkakeskustelut > Retkeilyautot
Käytetyn retkeilyauton hankkiminen
_dc_:
--- Lainaus käyttäjältä: Moppc - 9.04.2018 kello on 18:19 ---^
Kaksi viimeistä Tervajoen Rinta Joupilla. Pösössä on kotikutoisten näköinen asuinosan sisusta ja Porta Potta. Jotta nou tänk juu.
Tuota toista kävin eilen katsomassa, jopa sisältä. Eipä olisi kannattanut vaivautua. Ensinnäkin normaali sähköastin liukuoven edessä oli korvattu pitkittäisellä astinlaudalla, joka oli vain alle 10 cm ulkona korista Tuosta kun jalka lipeää, niin pahimmoillaan saa 6 viikkoa pakkolepoa. Sisältä muuten normikuntoista. Paitsi muutama juttu.
Yksi kaapin ovi (jääkaapi vasemmalla puolen) lahjakkaasti jumissa. Noh, tuohan on vain neuvottelukysymys. Kuitenkin, katosta löytyi se ikävin asia näin päällisin puolin. Näkyy hieman kuvissa 9, 10 ja 11. Etummaisen kattoluukun ympärille on viritelty pitkälti puulistaa ja silikonia. En tiedä olisiko tuossa ollut jotain muuta alunperin... Etummainen peitelevy oli ainakin edestä irti. En nostellut sen voimallisemmin kun mielenkiinto sukelsi jyrkkään laskuun. Kantavuus ei ole paperilla mikään häävi ja pyynnissä on minusta reilusti liikaa (lue: neuvotteluvaraa). Tuolla pyynnillä itse odotin hitosti enemmän siistiä autoa.
Noh. Eihän tuo mualiman loppu ole mutta itseäni nyt kiinnostaa vain valmiit. En siis etsi rakennussarjaa, kun ei ole mahdollista sellaista missään rakennella. Kokonaisuudesta jäi valitettavan ahdas vaikutelma. Niin on jäänyt minulle vuosimalliin tai merkkiin katsomatta jokaisesta ns. retkeilyautosta. Semmoista se on kun on vanha ja sopivasti plösö ;-)
--- Lainaus päättyy ---
Paljon kiitoksia infosta!
Rovaniemen Rinta-Joupilla oli vähän ajettu Casa Car Renault mutta se oli juuri mennyt kun olisin käynyt katsomassa.
--- Lainaus käyttäjältä: Oulaa - 10.04.2018 kello on 08:12 ---Jos tuo 35 tonnia on jo taskussa niin minä katselisin vaikka mistä vielä yhden kymppitonnin lisää enkä katselisi käytettyjä autoja ollenkaan .
On niissä monissa niin ihmeellisiä vahinkoja /murheita että aivan helkutin tarkkana saa olla kun 35 tonttua käytetystä autosta on mun mielestä niin paljon rahaa että kamppeen pitää olla kunnossa.
Nykyään vain eivät liikeiden myyjät tunne myytäviä autojaan .
--- Lainaus päättyy ---
Valitettavasti 35 tonnia puuttuu taskusta ;D
Tarkoitus olisi laittaa nykyinen farkku vaihdossa retkeilyautoon ja loppu rahoituksella. Autoa on myös tarkoitus vuokrata koska emme itse tarvi autoa kovinkaan paljon, joten arvelisin että 25-35 tonnin auto voisi olla järkevin ratkaisu taloudellisesti. Suurin arvonalennus on jo tapahtunut, ja kun ostaa alle 100tkm ajetun pitäisi luotettavuuden olla vielä hyvällä tasolla. Pari-kolmen vuoden käytön jälkeen voisi vaihtaa uudempaan eikä tappiota olisi tullut yhtä pajon kuin jos ostaisi uuden.
Onko raadilla mielipiteitä linkin autosta? https://www.nettikaravaani.com/hymer/hymercar-streetline-322/1496755
Onko markiisin ja pyörätelineen asennus itse mahdollista, vai kannattaako niille laskea paljoa painoarvoa auton valinnassa? Entä ilmajouset takana kuten linkin autossa, onko hyvä/tärkeä ominaisuus?
Aakku:
"Onko raadilla mielipiteitä linkin autosta? https://www.nettikaravaani.com/hymer/hymercar-streetline-322/1496755"
Tuotu Suomeen 14.3.2018.....
vaanari61:
Ihan sen enempi aloitukseen liittyvää . . .
Onko markkinoilla rehellistä 2 hengen retkeilyautoa ?
Jossa nukkumapaikat kahdelle ja matkustuspaikat kahdelle ? ? Elikkä se kahden istuttava penkki poissa . . .
Jos tuo penkki poistettaisiin, antaisi se ihan erilaiset lähtökohdat rakentaa auton sisätilat . . . Pitkittäisvuode ja sen rinnalle wc/kunnon suihkutila . . .
Kuika olisi kysyntää kyseiselle kulkimelle ? Kristallipallon omaavat sen tietänevät ? ? Onko heitä palstalla, onkin sitten oma tarinansa se . . .
vaanari61:
--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 6.05.2018 kello on 21:19 ---"Onko raadilla mielipiteitä linkin autosta? https://www.nettikaravaani.com/hymer/hymercar-streetline-322/1496755
--- Lainaus päättyy ---
Tuo "telaketjupajasto", kirous noissa retkeilyautojen sängyissä . . .
volvo:
--- Lainaus käyttäjältä: Jari Tervo - 6.05.2018 kello on 21:20 ---Ihan sen enempi aloitukseen liittyvää . . .
Onko markkinoilla rehellistä 2 hengen retkeilyautoa ?
Jossa nukkumapaikat kahdelle ja matkustuspaikat kahdelle ? ? Elikkä se kahden istuttava penkki poissa . . .
Jos tuo penkki poistettaisiin, antaisi se ihan erilaiset lähtökohdat rakentaa auton sisätilat . . . Pitkittäisvuode ja sen rinnalle wc/kunnon suihkutila . . .
Kuika olisi kysyntää kyseiselle kulkimelle ? Kristallipallon omaavat sen tietänevät ? ? Onko heitä palstalla, onkin sitten oma tarinansa se . . .
--- Lainaus päättyy ---
https://www.asrvm.com/show-inventory-images.php?id=p6Ktpg==
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta