Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone
Kausipaikat?
Alan:
Vaikea arvata, missä tarkoituksessa kysytään.
Joillain alueilla saa säilyttää halvemmalla, jos ei käytä.
Ihan hyvä vaihtoehto kaupunkilaiselle, jolla ei ole matkailuautolle parkkipaikkaa.
Jos täysi kausipaikka, niin oma valinta, käyttääkö vaiko ei. Liekö siitä kysymys, jos on saavuttu alueelle, jossa paljon kulkineita, mutta hiljaista.
Joko:
--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 29.03.2018 kello on 22:17 ---Vaikea arvata, missä tarkoituksessa kysytään.
Joillain alueilla saa säilyttää halvemmalla, jos ei käytä.
Ihan hyvä vaihtoehto kaupunkilaiselle, jolla ei ole matkailuautolle parkkipaikkaa.
Jos täysi kausipaikka, niin oma valinta, käyttääkö vaiko ei. Liekö siitä kysymys, jos on saavuttu alueelle, jossa paljon kulkineita, mutta hiljaista.
--- Lainaus päättyy ---
Säilytyspaikat on yleensä muita kun kausipaikkoja. 50e/talvikausi on meillä ja paikka on sellaisella kohtaa missä ei ole sähköjä eli käytännössä alueen perältä sopiva kulma. Aika vähän noille on kysyntää viimetalvena ei tainnut olla yhtään. Ja kannattaa myös muistaa että ilman kausipaikkalaisia nykyisistä alueista ei olisi toimintakuntoisia montaa eli aika pitkälti alueiden hoito ja ylläpito on kausipaikkalaisten harteilla. Poislukien kaupalliset alueet. Niissä tosin kausipaikka on yleisesti noin 800e talvi ja noin 1000-1600koko vuosi joten siihen rahaan saa aivan itse päättää onko sielä paikalla auto/vaunu ja myös sen asutaanko sielä 10 vai 365 päivää vuodessa.
pamaus:
Tuossa Sfc Kalajärvellä, voi vaunun jättää talvisäilytykseen, juuri niin kuin Joko kertoi.
Itse olen usein jättänyt touko-kesäkuun vaihteessa vaunun säilytykseen arkipäiviksi, 2 € / vrk, ja ollut sitten viikonloppuna paikalla. Vaunu ollut samalla paikalla, eikä sitä tarvitse siirtää välillä. Kätevä esim silloin, jos olet paikalla kahtena eri viikonloppuna.
Sekä Kalajärvelle, että Kunkulle, olen ehdottanut ihan kirjallisesti, että ottaisivat esim toukokuussa ja elokuussa/syyskuussa, kuukausihinnoittelu n. Eli myisivät sesongin ulkopuolelle kuukausi paikkoja. Esim 100 e/kk plus sähkö.
Kunkulla onkin 2kk paikka, mutta se myös sensonkina ja siihen kuuluu isäntävelvoite.
Alla Kalajärven hinnasto.
K.E.V:
Kysymyshän on siitä että "tupa-uuno" saapui Vuokattiin eikä päässyt haluamalleen paikalle.
Sehän valitti ääneen kun oli paikkoja tyhjillään. Sehän olisikin kun joku tulisi maksamalleen paikalle ihan kesken kaiken . Ja paikalle väkisin leiriytynyt henkilö joka ei pystyisi ajamaan katiskaansa muualle kun nauttinut halkopinon takana miesjuomaa.
Popcorneja pöytään Thumb
Edit: Itse jätämme reissuun lähtiessä lapun mihin saakka paikka vapaana ja aina ollut käytössä.
Tosin nyttenkin lähdemme "varastoalueelle" nauttimaan pääsiäisestä.
Tarvasjoki:
Järkevintä olisi että kellään olisi omia paikkoja jos lähdet pois niin paikka olisi katettävissä seuraavalle niin kauan kun siinä olisi vaunu tahi auto niin ei tulisi niitä karmeita rakennelmia, jos lähet ja tulet meet vapaaseen paikkaan eikä perskule oot mun paikal lähe muualle. Näkyy olevan muutamilla paikoilla sellaisia rakennelmia että tarttis rakennusLUVAN.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta