On sulla kova eläke!!
No ei missään tapauksessa, mutta toimeen tulee.
|
Sivuja: [Edelliselle sivulle] 1 ... 2663 2664 [2665] 2666 2667 ... 5010 [Seuraavalle sivulle] Siirry alas
*****
On sulla kova eläke!! No ei missään tapauksessa, mutta toimeen tulee. Kiitokset tästä linkistä (TT) En tiedä teidän jutuista, mutta näyttää tuo lämmitin ainakin toimivan kuten ohjevihkossa lukee. Sehän pääasia on.En tiedä teidän jutuista, mutta näyttää tuo lämmitin ainakin toimivan kuten ohjevihkossa lukee. Tuossa TT-Thermon lämmityskäyrää, kun kyseessä KLD1000W versio ja MB E 3l V6 CDI kone 10.2l nestetilavuudella.
*****
Ajoin aamulla hissillä alas. Ja pyörähdin viereisestä ovesta kauppaan, ostin kuumia riisipiirakoita. Koppasin vielä lehden, ja hissillä ylös. Tämmöstä on rahvaan elämä betonikolossissa.
![]() Tuossa TT-Thermon lämmityskäyrää, kun kyseessä KLD1000W versio ja MB E 3l V6 CDI kone 10.2l nestetilavuudella.Hyvin näkyy lämpenevän. Mistä kohin tuo mittaus on tehty? Peräti TT-lämmittimelle tulevasta letkusta (kylmä puoli), tosin eri autoissa kierto saattaa oikaista kannen/sarjan läpi ja lohko jää kylmäksi. V-koneissa vielä toinen kansi voi jäädä myös vajaaksi. Ite en aivan tyytyväinen ole weban kiertoon (kytketty merkkikohtaisen ohjeenmukaan) - 6.4 (V8) hehkuttaa weban lämmittämänä liian vähän kun -20c asteissa 2-3s hehkulla ravistelee startin jälkeen n. 5-10s. Lähtee nätimmin kun niksuttelee virrat 3 kertaa päälle (3x hehkutusta) Tosta TT:stä oli vuosi vai enempi sitten jossain ketjussa juttua? Mikä ero tonnisissa on; "ei KLD", KLD tai nyt KLD2 - onko muuta kuin lähtöjen asento? Ajoin aamulla hissillä alas. Ja pyörähdin viereisestä ovesta kauppaan, ostin kuumia riisipiirakoita. Koppasin vielä lehden, ja hissillä ylös. Tämmöstä on rahvaan elämä betonikolossissa. Eikö tuollainen liikuntasuoritus oikeastaan kuuluisi kesäksi kuntoon säikeeseen?
*****
Eikö tuollainen liikuntasuoritus oikeastaan kuuluisi kesäksi kuntoon säikeeseen?Aivan. Kyllähän siinä rupes jo sivut kipeytymään, kuin Jaakko Tepolla sätkää kääriessä. ![]()
*****
Hain postilaatikosta postit, jossa oli verokortti. Laskemani mukaan saan ruhtinaallisen n.23€uroa enemmän eläkettä kuukaudessa käteen. Mihkähän tuhlaisi sen? Piti kaivaa viimevuotiset verotiedot, kun epäilivät, että mulla on iso eläke. Johtopäätökseni oli,että eläke ei edelleenkään ole iso. Vaan verottaja ei halua palauttaa rahaa korkojen kera. Sinne siis meni joulun -18 lahjarahat. Pist ne 23€/kk jemma nimiseen paikkaan.
Huomaat omistavasi jouluna -18 joululahjarahaa Piti kaivaa viimevuotiset verotiedot, kun epäilivät, että mulla on iso eläke. Johtopäätökseni oli,että eläke ei edelleenkään ole iso. Vaan verottaja ei halua palauttaa rahaa korkojen kera. Sinne siis meni joulun -18 lahjarahat.Eikös joku uutinen ollut, että verottaja lähetti 300.000 virheellistä verokorttia. Eivät paikkaa mokiaan, vaan veroriistettävän pitää huomata ite.. Hyvin näkyy lämpenevän. Mistä kohin tuo mittaus on tehty? Pitääkö EPC:stä katsoa, missä on tuon E-Mersun moottorilämmön anturi ? OBD:n kautta mitattua siis.. Pitääkö EPC:stä katsoa, missä on tuon E-Mersun moottorilämmön anturi ?Ei minun takia, tuo tieto välttää.. ei siis ulkoa päin otettu millään inframittarilla useista kohdin. Monesti auton lämppärinkierto tehtaalla otetaan ja jätetään sylinterikanteen tai tienoolle (ameriika p*lvästit jopa palauttaa suoraan syylärin päätyyn "mehicoidealla"), koska nopeimmin ja eniten lämpiää - siksi sellainen "pikakierto" esim. 5 kW Weballa saa kyllä kabiinin kennon kuumaksi, mutta lohko lämpiää hitaasti.. weba jopa huilii kun tulovesi tavoittaa +70c.. Muistakko missä ketjussa oli tuot KLD juttua? Nuo samat käppyrät oli sielläkin.. Eikös joku uutinen ollut, että verottaja lähetti 300.000 virheellistä verokorttia. Eivät paikkaa mokiaan, vaan veroriistettävän pitää huomata ite.. Kuulun tuohon joukkoon. Verokortissa on huomioitu n 1/4 minun tuloista. Verovirasto on muutenkin minun kohdalla aina onnistunut tekemään ne kortit väärin vaikka vuosittain korjautan ne eurolleen tulojen mukaisiksi. Ottaa pattiin kun elää siinä uskossa, että menee % oikein ja sitten saa muutaman tuhatta lisäveroja maksettavaksi. Sivuja: [Edelliselle sivulle] 1 ... 2663 2664 [2665] 2666 2667 ... 5010 [Seuraavalle sivulle] Siirry ylös
|