Tänään laitoin elämäni ensimmäisen itse maksetun kortin kännykkään. "Tervetuloa" puhelinlaskut.
Tervetuloa rahvaan joukkoon tuollaisesta juppimeiningistä.
|
Sivuja: [Edelliselle sivulle] 1 ... 2651 2652 [2653] 2654 2655 ... 5010 [Seuraavalle sivulle] Siirry alas
Tänään laitoin elämäni ensimmäisen itse maksetun kortin kännykkään. "Tervetuloa" puhelinlaskut. Tervetuloa rahvaan joukkoon tuollaisesta juppimeiningistä.
*****
Tervetuloa rahvaan joukkoon tuollaisesta juppimeiningistä. Elähän huoli. Sähkölaskunkin joudun ehkä näkemään ensi vuoden aikana. ![]() Elähän huoli. Sähkölaskunkin joudun ehkä näkemään ensi vuoden aikana. Meillä aikoinaan jäi johtaja eläkkeelle niin totesi jonkin ajan päästä että on se kallista pitää omaa autoa. Hyvä huomata myöhään ku ei milloinkaan, jotkut vaan maksavat kokoajan siitä omasta autosta tai pakonsanelemana useammastakin. Elähän huoli. Sähkölaskunkin joudun ehkä näkemään ensi vuoden aikana.Saatko asunnon pitää, vai joudutko vielä asuntokaupoille?
*****
Saatko asunnon pitää, vai joudutko vielä asuntokaupoille? Kahotaan miten käy. Aikoinaan ostettiin halpa vaatimattomassa kunnossa oleva asunto. On rempattu sitä pikku hiljaa ja kulut laitettu vähennyksiin. Asunto alkaa olla vimosen päälle kunnossa, jota vuokralainen siististi pitänyt. Muutamma sinne, kun nykyinen asunto (alanin mukaan betonikolossi) luovutetaan pois. ![]()
*****
Yöllä vessassa käydessäni kuuntelin ilmanvaihtokonetta. Epäilin puhaltimen moottorin laakeria. Avasin koneen ja totesin siellä olevan vettä. Kondenssiveden poistoputki oli tukkeutunut. Olipa emähomma saada se vesi pois. Onneksi muistin, että minulla on vesi-imuri. Nyt pitää tutkia, kun en muista, miten kone on seinällä, että saan kaapin alta pois. Se sai vähän vettä.
Kahotaan miten käy. Aikoinaan ostettiin halpa vaatimattomassa kunnossa oleva asunto. On rempattu sitä pikku hiljaa ja kulut laitettu vähennyksiin. Asunto alkaa olla vimosen päälle kunnossa, jota vuokralainen siististi pitänyt. Muutamma sinne, kun nykyinen asunto (alanin mukaan betonikolossi) luovutetaan pois. Katohan, hyvä on kapitalistin muuttaa omaan. Tämä on justiinsa sitä toisessa ketjussa mainitsemaani varautumista. Betonikolossejahan ne kerrostalot on, sellaisessa itekin aika monta (ja tarpeeksi monta) vuotta asuneena sen tiedän. Mää en ole tehnyt vielä mitään ihmeellistä tänään....
Mutta nyt lähden kävelylenkille, niin kauan kun aurinko vielä paistaa. Sen jälkeen vois keittää sumpit. Lounastauko ohi, rupianpa taas röitä vääntämään, kun orgissa tuntuu olevan kaikki hyvin.
Lounastauko ohi, rupianpa taas röitä vääntämään, kun orgissa tuntuu olevan kaikki hyvin.Ainahan täälä kaikki OK ![]()
*****
Betonikolossejahan ne kerrostalot on, sellaisessa itekin aika monta (ja tarpeeksi monta) vuotta asuneena sen tiedän. Kerrostalo (betonikolossi) on meikäläiselle paras. Eihän siellä jatkuvasti olla, ettei ala känkkäränkkä olemaan päällimäisenä mielessä. Onhan se sitten lysti "kapitalistina" katsella nenän vartta pitkin, kun nurmi on leikkaamatta, tai talvella lumikokkare alkaa nousemaan tennarin päälle. ![]() Lumet puottelin vaunun katolta
nyt uunia lämmittelen Jospa rupiais tärkeimmiks vaekka tähä pation sohvalle siesta viettoo😉
*****
Nyt pitää tutkia, kun en muista, miten kone on seinällä, että saan kaapin alta pois. Se sai vähän vettä. Saamani tiedon mukaan kone lienee seinällä ripustuksessa. Kuitenkin niin paljon painaa kaappia, että sitä ei saa pois särkemättä. Siis käyttöön kikka kakkonen. Sähkölämmitys ajastimella kaappiin puhaltamaan lämmintä ilmaa. Eiköhän lämpö aja kosteuden pois seinistä kun antaa joitakin päiviä puhallella. Sivuja: [Edelliselle sivulle] 1 ... 2651 2652 [2653] 2654 2655 ... 5010 [Seuraavalle sivulle] Siirry ylös
|