Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone

Mitäs tänään tehty?

<< < (15217/15220) > >>

Aakku:
Minäkin mietin, mistä se paloilman ottaa, jos tuhkaluukku ja pesän luukku on kiinni...

Hiljaa mietein, kun täällä on niin viisaita. Itse säädän tuhkaluukun raottamisella ilman saantia, kun muualta sitä ei tulipesään kulkeudu. Voi olla väärä tapa, mutta parempaakaan en keksi. Jollain voi olla jotain avattavia ilmaritilöitä siellä täällä, mutta mun kiukaassa ei ole.
Tuhkat poistan säännöllisesti, koska muuten se ainoa ilmanottoaukko tukkeutuisi.

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 - 18.09.2026     kello on 14:08 ---Se on kyllä laiska lämmittäjä, jos ei tuhkia jaksa korjata - sano mulle tuttu nuohooja. Ihan normaalia kuulemma, että ei myöskään  tyhjennetä hormin tuhkapesää vaan annetaan täyttyä liitosputkeen saakka.

--- Lainaus päättyy ---

Pitäähän ne tuhkat tyhjentää laatikosta, kunhan se alkaa täyttyä.
Pitänee oikein katsoa, montako päivää kestää...    :D

Ossi66:


Siinäpä eilinen tuhkamäärä, mielestäni hyvinkin syytä tyhjentää.
Tuo toistakymmenen litran tuhkaämpäri täyttyy kolmessa viikossa.

Saunaharrastajat taitaa olla erikseen   ;D

Edit:
Meidän "kahden hengen sauna" on sisämitoiltaan 2.5x2.5x2.35m. kiukaassa kiviä 200kg.
Omasta mielestä paremmat löylyt kuin missään savusaunassa, missä olen vieraillut.

Hikikomerot lämpiää vähemmällä  ;)

armas ujomieli:
Onpas kauhea polemiikki :D Saunan alaluukun olen tyhjentänyt kun alkaa vähän täyttymään. Kotona takan alapesän 3*talvessa. Muurinpesä möksäl keväällä/syksyllä kun lämmitys loppunut.

Tietis:

--- Lainaus käyttäjältä: "Masi" - 18.09.2026     kello on 10:29 ---Jos veto kulkee tuhka-astia läpi, niin jotain pielessä.

--- Lainaus päättyy ---

Kylla vaan mulla Aito-kiuas vetää ilmaa tuhkaluukun kautta. Nimenomaan valmistajan ohje sanoo että pidetään se vähän auki. Tulipesän luukku on ihan umpinainen ilman mitään ilmaräppänöitä. Sitten on lisäksi ilmakanavat siihen tulipesän yläpuolelle, ja lisähappi sytyttää palokaasut uudestaan. Siinä on siis jälkipoltin kuin suihkumoottorissa konsanaan ;D. Nuohooja sanoo, että Aito palaa niin puhtaasti että ei ole paljoa nuohottavaa.

Samanlainen kiuas siis kuin Aakella. Videon mukaan Aake päätyi vaihtamaan 35 vuoden käytön jälkeen. Mulla kotona vasta 25 vuotta ympäri vuoden ajettu, joten ei tässä kait mikään kiire ole vaihdon kanssa. Puhkihan tuon tulipesä ei pala, kun se on kiveä. Arinan olen kerran uusinut, siinä kaikki.

https://www.youtube.com/watch?v=pZoGEVQyScA

Edit: kiuaskiviä toki joutuu aika-ajoin uusimaan.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View