Tekniikkakeskustelut > Matkailuvaunut
Vinkkejä, mikä suuri vaunu
Haapaniemen Paroni:
--- Lainaus käyttäjältä: Ossi66 - 12.01.2018 kello on 08:50 ---Oliko tämä lausunto Kaben puolesta?
Toivotaan että Kaben viimevuosien ongelmat on vähentyneet TD:n uuden vaunun kohdalla ;) Muutaman vuoden takaisissa on se laadukkuus ollut hukassa ;D
--- Lainaus päättyy ---
Huomenta vaan tarkoitin Polar/Kabe ;) :D
K.E.V:
--- Lainaus käyttäjältä: Joko - 12.01.2018 kello on 09:19 ---+ se että tehtaat pyörii vajaalla kapasiteetilla ainakin polarin osalla. Kabe kaiketi myy ihan kohtuullisesti siihen nähden mitä tehdas pystyisi tuottamaan. Verraten vaikka siihen että 2017 marraskuussa oli KOKO tehtaan tuotanto myyty loppuun eli jos tilaat tehdastilauksena uuden hobbyn nyt tammikuussa niin se tulee sitten 2019 vuoden tuotannosta. Mutta tosiaan tuohon itse aiheeseen aloittaja lle niin Koitas googlettaa se solifer 630 tbx malli myös. Niitä oli viimekesänä useita myynnissä tällähetkellä juuri en löytänyt kuin yhden ylihinnoitellun
--- Lainaus päättyy ---
Polar on ottanut lisää työvoimaa ja myyntipisteitä myös, eli ei nyt propagandaa . Ainakin näin on kerrottu husvagns och campingissa mikä tulee netin kautta meille, uutiskirjeissäkin tuo. Toss syyskuussa oli piha täys 2018 malleja kun käväisin "synnyinsijoilla" Polar perässä.
Polar tekee kaikki räätälöityinä tehdastilauksina, poislukien liikkeisiin menevät esittelymallit.
Samoin teki Soliferkin silloin kun ruotsissa teki.
Jossi:
Missä Polareissa on se heikko kohta kosteuden osalta? Suomi-Solifereissa se on usein etunurkat, tai näin ainakin olen täältä lukenut. Ja mitä muuta pitäisi käytetystä vaunusta tarkastaa? Lähinnä kallista tai vaikeasti korjattavaa? Pikku fixiä teen ihan mielelläni.
K.E.V:
Jaa, eri ikäisissä varmaan eri, ainoa Solkku mikä on ollut märkä oli -81 55TT , nyt ollut Polar 2010 :stä, sitä ennen Solifereja viime vuosituhannelta. Ihan kuivia.
Eli tuskin kannattaa vetää - 80 luvun juttuja kastuneista ja painepesurilla kasteltuja jne mukaan.
Kysele vähän siltä ajalta mitä olet aatellut hankkia.
Joko:
--- Lainaus käyttäjältä: Jossi - 12.01.2018 kello on 15:22 ---Missä Polareissa on se heikko kohta kosteuden osalta? Suomi-Solifereissa se on usein etunurkat, tai näin ainakin olen täältä lukenut. Ja mitä muuta pitäisi käytetystä vaunusta tarkastaa? Lähinnä kallista tai vaikeasti korjattavaa? Pikku fixiä teen ihan mielelläni.
--- Lainaus päättyy ---
Etuikkunat tahtoo vuotaa yleisesti. Koskee jokamerkkiä vanhemmiten. Ei ole mitään yhtä selvää vuotokohtaa eli mittarin kautta kaupoille. Läpiviennit (ikkunat, kattoluukut,katon ja seinän saumat) .
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta