Tekniikkakeskustelut > Matkailuvaunut

Aloittelijalle perhevaunu Transporterin perään

<< < (11/13) > >>

4ntti:

--- Lainaus käyttäjältä: Oulaa -  4.01.2018     kello on 10:43 ---Jotku vain sekoittaa kytkentämassalasken nan ajo-oikeusajatteluun.
Voit vetää autolla jonka suurin sallittu perävaunu  on 700kg tyhjää traileria jonka kokonaismassa on 2500kg mutta omapaino 699kg jos kortti riittää.
Vielä kerran :ajo-oikeus katsotaan reiksteriotteen tai ajoneuvon tietojen kokonaispainojen mukaa jotka kuljettajan on selvitettävä kun niitä papereita ei nykyisin mukana kuljeteta.

--- Lainaus päättyy ---
Kyllä, eli tyhjä autotrailerikin jää usen kortin puolesta vetämättä jos operoi pelkällä B kortilla.

pamaus:
Näköjään kysyjän transportterin kokonaismassa on noussut  2630 kilosta   2800 kiloon.

Tämä tarkoittaa sitä, että vaunu saa painaa b-kortilla vedettäessä enää 700 kg.

Minä suosittelen vahvasti, että ajaa sen Be-kortin, eli pikku e:n.

Silloin ei tarvitse, enää miettiä noita vetopainoja ja transportterin perään saa laittaa kokonaismassaltaan 2000 kg painavan vaunun.



Ylikova:

--- Lainaus käyttäjältä: Joko -  4.01.2018     kello on 10:16 --- Auton+ perävaunun kokknaismassat (otteessa olevat ) pitää olla maximissaan 3500kg kunnpelkällä b kortilla mennään.

--- Lainaus päättyy ---

Kyllä, jos perävaunun kokonaismassa (otteessa) on suurempi kuin 750 kg.


--- Lainaus käyttäjältä: Joko -  4.01.2018     kello on 10:16 ---Elikkäs nyt kun aloittaja päivitti tuon transporterin tarkan kokonaismassa niin sinne ei saa kyllä käytännössä kortinpuitteissa yhtään mitään. Auton+ perävaunun kokknaismassat (otteessa olevat ) pitää olla maximissaan 3500kg kunnpelkällä b kortilla mennään. Tässä transporterin tapauksessa ei jäänyt edes 750 kg enää vaunulle varaa.

--- Lainaus päättyy ---
B-kortilla maksimi yhdistelmän kokonaismassa (otteissa) 3500 kg + 750 kg  = 4250 kg.
Kyllä Transportterilla saa siis B-kortilla vetää maksimissaan kokonaispainoltaan (otteessa) 750 kg vaunua.

88k5:
^
Joo, kyllä tässä tuli totuus; aina saa b-kortilla vetää sen 750kg (kok.massa otteessa), vaikka auto itse olisi sen 3500kg (otteessa) - kuten mun Rimori..

Sitten, jos koppi onkin esim. 825 kg, niin yhd.massa tippuu 4250 kg:sta 3500:aan.  ;)

Haapaniemen Paroni:
Eikö tätä asiaa ole vatvottu jo monta vuotta ::) Hommaa tarpeeksi kirjaimia korttiin, niin sillä selvä. Eikä tartte miettiä mitä saa vetää ja mitä ei.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View