Tekniikkakeskustelut > 230 voltin järjestelmä

vaihe/nolla/maa

<< < (45/71) > >>

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: MarkoA - 15.12.2017     kello on 15:48 ---3kW vaatii ehdottomasti 3x2.5mm² kaapelin. Virtaa kulkee n. 13A ja se ylittää 1.5mm² johtimelle sallitun.

--- Lainaus päättyy ---

 ;D
Ei ylitä. 1.5mm2 pitää kiinteissä asennuksissa tosin suojata kympin paukulla mutta silloinkin sallitaan 15A virta,
johtuen hitaan paukun ominaisuuksista.
 ;D

MarkoA:
No ei kai sitten. Pelivaraa ei jää yhtään ja kaapeli toimii lämmittimenä.

MarkoA:
Kuitenkin edelleen sitä mieltä, että maallikolle nyrkkisääntö roikassa 1.5mm² ~ 10A ja 2.5mm² ~ 16A. Kestää myös oikosulkuvirran pitkässä kaapelissa ja sulake palaa/laukeaa.

Yankka:
Nää ketkä ei raaski sitä kallista ja painavaa johtoa hankkia on varmaan samoja jotka viilaa 0 luokan pistotulpan että saa sen perintövalaisimen siihen olkkarin schukoon patterin viereen kun on niin kaunis siinä kun eihän moisesta operaatiosta  haittaakaan ole heidän mielestä

Mautoilija:

--- Lainaus käyttäjältä: Yankka - 15.12.2017     kello on 17:26 ---Nää ketkä ei raaski sitä kallista ja painavaa johtoa hankkia on varmaan samoja jotka viilaa 0 luokan pistotulpan että saa sen perintövalaisimen siihen olkkarin schukoon patterin viereen kun on niin kaunis siinä kun eihän moisesta operaatiosta  haittaakaan ole heidän mielestä

--- Lainaus päättyy ---
Jep. Thumb

Tämä on kuin mopopoikien keskustelu siitä miten mopoa voi virittää ettei poliisi voi puuttua. Kommentoijilta puuttuu tieto virityksestä ja poliisin toiminnasta.
Varmaa kokemuspohjaista tietoa löytyy lähes jokaisesta kommentista.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View