Tekniikkakeskustelut > 230 voltin järjestelmä

vaihe/nolla/maa

<< < (38/71) > >>

Mautoilija:

--- Lainaus käyttäjältä: 99 - 10.12.2017     kello on 10:32 ---Paitsi jos kosketat nollaa ja vaihetta, lisäksi tällöin ei vikavirtasuoja toimi.

--- Lainaus päättyy ---
Jep. Virta on molemmissa johtimissa sama, vuotovirtaa ei ole.
Tätähän kaikki tekevät päivittäin.  ;D

MCL:

--- Lainaus käyttäjältä: lisätuet -  9.12.2017     kello on 22:10 ---Kiinteästi asennetut suuritehoiset sähkölaitteet kuikaat, sähköhellat, vastukset, lämpöpatterit saavat tuottaa 0,75mA vuotovirtaa KW kohden, joten vikavirtasuojakytki n ei sopiva laite.

--- Lainaus päättyy ---

Käsittääkseni sähköliedet kytketään nykyään ( ja jo vuosien ajan ) pääsääntöisesti vikavirtasuojakytki men kautta?

Ossi66:

--- Lainaus käyttäjältä: Mautoilija - 10.12.2017     kello on 10:18 ---99 voisi kommenteissaan käyttää termejä "suojamaa/kevi" ja "nolla", niin muutkin tietävät mistä on kyse.

--- Lainaus päättyy ---

Eihän noissa 99n kommenteissa ollut mitään epäselvää.


--- Lainaus käyttäjältä: Mautoilija - 10.12.2017     kello on 10:18 ---
Jos nolla on poikki, mikään sähkölaite ei toimi, virtaa ei kulje. Vikavirtasuoja ei reagoi kun ei ole virtaa verrattavaksi.

--- Lainaus päättyy ---

Meinaatko, jos nolla on poikki ja menet vaiheen ja maan väliin, vikavirtasuoja ei laukea?

Mautoilija:

--- Lainaus ---Meinaatko, jos nolla on poikki ja menet vaiheen ja maan väliin, vikavirtasuoja ei laukea?
--- Lainaus päättyy ---
Olenko jossain näin maininnut?
VV-suoja laukeaa kun vaiheen ja nollajohtimen virrat poikkeavat toisistaan.

Ossi66:

--- Lainaus käyttäjältä: Mautoilija - 11.12.2017     kello on 14:26 ---Olenko jossain näin maininnut?
VV-suoja laukeaa kun vaiheen ja nollajohtimen virrat poikkeavat toisistaan.

--- Lainaus päättyy ---

Kyllä.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View