Tekniikkakeskustelut > Kori Ja alusta
Nahkansa luova Boxer
nepela:
Näitähän näkee Fiat/Jumper/Boxer pakuina alvariinsa liikenteessä joissa pintamaalit irtoilee pohjamaalista. No työkaluiksihan ne on tarkoitettu joten silloin ei kai niin väliä mutta peltikuoriaisiksi tehdyissä retkiautoissa alkaa harmittaa moinen roisi ulkonäkö. Onko vinkkejä muutakun puhaltaa pellille ja maalata uudestaan??
Aakku:
^
Mikäs siinä maalauksessa on mahtanut mennä pieleen...?
Kaikki maalipinnat mitä olen nähnyt, ovat olleet sinisiä ja alta on paljastunut lähes valkea pohjamaali.
sebulon:
Minulla on -08 Citroen alustalle tehty retkeilyayto Pössl Globecar. Ihmeekseni huomasin samaa vikaa joissakin kohdissa. Pintamaali hilseilee pois. Alla on ruosteeton pohjamaalissa oleva pelti. Kuulin että Italiassa ko autojen Ducato, Boxer ja Jumper maalauksessa käynyt fiba. Liian sinkkipitoinen pohjamaali taikka pellin sinkitys. Autossani ei merkkiäkään ruostumisesta.
Itse suunnittelin korjausmaalata ko kohdat ja lakkaa päälle. Vikakohtia takaovien yläpuolellla katolla sekä liukuoven kynnyksessä (ilmeisestii potkittu lumisia kenkiä). Asia ei kauheasti kiusaa, mutta on kosmeettinen haitta. :D
88k5:
Joo, tässä nurkilla pyörii kanssa 1 tai usempi vastaava vanhempi (2000-luvun alun) Ducatoi..
Irvokkain on tummahkon sininen, joka lepattaa tuulessa kuin avattu paketti ;D isoja palkeita lähtenyt, ja alta loimottaa valkoinen (pohja)maali.. tai sitten on vedetty kylmästi virman väreihin ilman pohjatöitä. Mutta-että tuo onkin pintavärivikaa..
Arska:
Tällänen rutto on iskenyt meidän 2005 malliseen ducaton konepeltiin. Itse meinasin tuon teippauttaa piiloon.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta