Tekniikkakeskustelut > Truma
trumatic polttaa 4a sulakkeen heti
Titanix:
morjesta päivää
otsikosta käykin ilmi mitä vikaa tässä on pähkäilty vika ilmestyi ihan yks kaks pikku pakkasten tultua.
toimi vielä viikko sit ihan normaalisti tutkittu on että kun ottaa pistokkeen irti paloilmapuhaltimest a niin sulake ei pala.
onko tuolle paloilmapuhaltimen piirilevylle tehtävissä mitään näyttäs että siinä yksi "lutikka" olis käynyt lämpimänä,liekkö vika siinä?
muutama kuva lämmittimen tyypin selventämiseksi
Edit.tarkennetaanpa s että lämmitin kerkesi lämmittää lähes normaaliin lämpöön ennen kun sähköt hävisi ja nyt kun vaihtaa sen sulakkeen ja napsauttaa lämmityksen päälle niin heti palaa sulake
T.Timppa
mjo33400:
Millaisen arvon saat käämeistä mittaamalla ohmimittarilla. Lämmitin sammuksissa. Jos käämin arvo on selvästi alle 2 ohmia eli noin 0,5-1 ohmia on käämi uusittava. Käämivika voi johtoa siitä, että ankkuri ferriitti on halki. Olen noita korjaillut joitakin. ;) Ohessa kytkentäkuva piirilevystä.
remppa:
Minulla on noita puhaltimia viallisena jos niistä jotain apuja ois. Jokin vika mikä katkaisee kaasun tulon polttimelle välittömästi.
Osmo Kotola:
Eiks toi Q5 lutikka ole roiskassu tohon viereiseen folioon oikkarin ?
Titanix:
--- Lainaus käyttäjältä: mjo33400 - 26.10.2017 kello on 14:48 ---Millaisen arvon saat käämeistä mittaamalla ohmimittarilla.
--- Lainaus päättyy ---
nyt mittailin ja sain arvoksi 1.9 ohmia
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta