Tekniikkakeskustelut > Projektit
Matkakulkineen parantelua
takapiru:
laita panelin oikean sivun 12v alla keinukytkin toiseen asentoon eli 12 v päälle, niin vesipumputkin saa virtaa ;D
helpottaa kummasti testauksia ;)
Itse laittaisin muutaman 12v ulosoton tai suoraan usb-ulosoton. Niitä tarvii aina. Älä osta lampullista Marine-sarjaa, sillä sen aina päällä oleva sinihehkuinen valo rupeaa ennenpitkää ottamaan päähän.
jussimh:
Autossa on myös sivuoven lisäksi takaovi joka hieman vuotaa sateella vettä alareunastaan. Olisiko järkevätä poista ovi kokonaan ja tukkia aukko vai mitä tuolle tekisi.? Ovenkarmeissa on sellaiset alumiini listat joista se siirtää kylmää sisälle ja listat hikoilee auton sisälle kun ulkona on kylmä. Meinasin joka tapauksessa laittaa takaoven kohdalle alaslaskeutuvan pöydän ja heittää tuolla nykyisellä pöydällä vesilintua ja poistaa takaoven toistaiseksi käytöstä.
seppoko:
--- Lainaus käyttäjältä: jussimh - 2.11.2017 kello on 19:07 ---Autossa on myös sivuoven lisäksi takaovi joka hieman vuotaa sateella vettä alareunastaan. Olisiko järkevätä poista ovi kokonaan ja tukkia aukko vai mitä tuolle tekisi.? Ovenkarmeissa on sellaiset alumiini listat joista se siirtää kylmää sisälle ja listat hikoilee auton sisälle kun ulkona on kylmä. Meinasin joka tapauksessa laittaa takaoven kohdalle alaslaskeutuvan pöydän ja heittää tuolla nykyisellä pöydällä vesilintua ja poistaa takaoven toistaiseksi käytöstä.
(Kuva piiloitettu, klikkaa tätä niin näet kuvan.)
--- Lainaus päättyy ---
Kannattaako tuosta kysellä muiden mielipidettä, kun sulla on jo valmiiksi mietitty suunnitelma?
jussimh:
No lähinnä kiinnostaisi että mitenkä lähtisi tekemään jos oven poistaisi kokonaan. Tietoa varmaan saisi jos soittelisi johonkin autokoritehtaaseen, tai sitten ei.
Mautoilija:
Jos ovirakenne vuotaa, se pitää korjata. Jos ovitiiviste vuotaa, oven karmin voisi teipata sisäpuolelta umpeen ilma/vesitiiviillä teipillä. Eristys sisäpuolelle ja takaseinän levytys. Ulkopuolelle oven ja karmin väliseen rakoon massaa. Levyyn voi tehdä aukon ikkunan kohdalle.
Alkuperäinen rakenne säilyy, eikä suuria rakenteellisia muutoksia tarvitse tehdä.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta