Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin tietotekniikka

Varoitus wlan verkkojen käyttäjille

<< < (4/7) > >>

"Masi":

--- Lainaus käyttäjältä: ihaa - 18.10.2017     kello on 14:55 ---Eli valtuutettu Apple myyjä ?  ;D

--- Lainaus päättyy ---
Hei, eikös se sanonut että laatu on tärkeä, ei hinta pelkästään  ;)

K.E.V:

--- Lainaus käyttäjältä: Bavaria - 18.10.2017     kello on 15:18 ---Hei, eikös se sanonut että laatu on tärkeä, ei hinta pelkästään  ;)

--- Lainaus päättyy ---

aaaaaaaaaarghhh , nyt katkesin  :P

99:

--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 18.10.2017     kello on 11:35 ---Tuosta WLAN vuodosta luin, että se saattaisi kohdistua Android 6:sta ylöspäin. Tämä nyt sattu olemaan juuri 6, mutta tärkeämmät pankkijutut hoidan WIN 10:llä kotona, tai matkalla. WLAN on automaattisesti päällä, mutta 4G toimii tabletissa ihan yhtä hyvin.

--- Lainaus päättyy ---

Tämä "ongelma" ei vaikuta mitenkään pankkiyhteyksien luotettavuuteen.

Aakku:

--- Lainaus käyttäjältä: 99 - 18.10.2017     kello on 16:30 ---Tämä "ongelma" ei vaikuta mitenkään pankkiyhteyksien luotettavuuteen.

--- Lainaus päättyy ---
No niinkin lehdissä luki....

Olen kuitenkin hieman skeptikko, enkä niin täysin usko pankkitoimintojenka an suojaukseen. Kaikki lienee murrettavissa.

99:

--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 18.10.2017     kello on 17:12 ---Olen kuitenkin hieman skeptikko, enkä niin täysin usko pankkitoimintojenka an suojaukseen. Kaikki lienee murrettavissa.

--- Lainaus päättyy ---

Pankit käyttävät yhteyksissään HTTPS suojausta (kuten myös org käyttää) joka vastaa turvatasoltaan VPN ratkaisuja, eikä näitä ole (tiettävästi) murrettu. Suojauksen päällä olon näkee yleensä selaimen osoiteriviltä löytyvästä vihreästä lukon kuvasta.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View