Tekniikkakeskustelut > Alde
Alde 3000 Compact sähköpalon haju!?
Mautoilija:
Tarkastuttaisin vastusten kunnon, viekö virran mikä suunniteltu. Releet vaihtoon, vika lienee niissä. Vanhuuttaan ylimenovastus kasvanut.
mobileman:
Tässä vielä yksi kuva alden sisuksista, tosin en tiedä auttaako mittään..
mjo33400:
Ei noi kuvat mitään auta, lämmitin on ainakin minulle erittäin tuttu kun noita paljon korjailen. Jos vika olisi releissa niin releiden juotkset olisi lämmennet paljon, mutta vika on abikoliittimien juotoksissa tai vastuksissa, veikkaan abikoja. Vialliset releet ei lämmitä abikoja.
mobileman:
--- Lainaus käyttäjältä: mjo33400 - 24.09.2017 kello on 20:57 ---Kysymyksessä on 230 voltin jännite ja se johto ei tossa kuvassa näy kun menee vasemmalta sisään. Vika vaihtoehdot jo kerroinkin. Relekortin korjaus tottakai, mutta syy kannattaa selvittää. Mittaa vastusten navoista ja maan välillä ohmimittarilla niin saadaan aikaan jonkinlainen tieto vastusten kunnosta.
--- Lainaus päättyy ---
Eikös se ole tuo tuossa alotusviestin kuvassa tyyppikilven oikealla puolla ja siinä toisessa kuvassa se oikean puoleinen johto missä on se sininen piuha mustunu?
Minkälaisia lukemia tuolta pitäisi saada?
-ite oon aika käsi noitten sähkömittareiden kans mutta velipoika on sähkömies niin ossaan selittää sille että mitä pittää tehä
mjo33400:
Vastasin kuvan mukaan kun kysyit noista liittimen johdoista, ne ei merkitse mitään tässä tapauksessa. Ekan kuvan oikeassa reunassa näkyy verkkojohdon sisääntulo. Laita sinne vastuksen napaan ohmimittarin johto ja toinen pannun runkoon ja kerro mitä lukemia saat, toivottavasti mekaohmeja. Sähköt ( 230V ) pois vaunusta silloin.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta