Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot
Matkailuautojen verovapauden miminivaatimuksiin lakimuutosehdotus
MarkoA:
Tuo on hyvä muutos. Varsinkin, jos sillä oikeasti saadaan nämä veronkiertoautot verojen piiriin. Tämä kuulostanee katkeran puheelta ja voi sitä ollakin. Mutta olen pitkään ollut tätä mieltä, että nämä pikkubussit jotka rekisteröidään matkailuautoiksi vain veronkiertotarkoitu ksessa, on väärin muita autoveron maksajia kohtaan. Kuitenkaan niitä vain todella harvoin käytetään matkailuautoina, jos oikeasti koskaan. Olenkin ihmetellyt, kuka tai mikä taho pitää tässä puoliaan, kun näin pitkään on menty nykyisellä kaavalla vaikka kaikesta kiristetään. Toki tämä on iso lovi runsaslapsisiin perheisiin kun auton verot "kymmenkertaisuu". Saattaa tulla muutoksia kalustoon ja isona yllätyksenä koko juttu.
Mutta elämä on.
Peukkua tälle muutokselle, ehdottomasti.
Edit: ja kirjoitin edellä koskien Vain tätä veronkiertoautojen kriteerien muutosta, en ota kantaa dieselin hintaan. Ei koske minua toistaiseksi.
Joko:
--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 12.09.2017 kello on 15:24 ---Montakohan niitä on? Kolme?
Siis työpaikkoja.
Vaikka noita tehtäisiin kymmenessä paikassa, miestyövuosia tuskin paljoa tulee.
--- Lainaus päättyy ---
Fixten, kyronmaan verhoilu työ, vjh service, Haapoja Lapualla, Lahden autoräätälit, autoverhoo Juhani Kallio ja listaa voi jatkaa tuosta noin kymmenellä jotka noita tekee täyspäiväisesti ja hankkii elantonsa siitä. Kitisijöille mietittäväksi että eiköhän se uuden jatko-ohjaamo sprinterin ostaja maksa veroja aivan riittävästi kaikilla osa-alueilla, ei nimittäin ole tyhjätaskun hommaa kun pelkkä muutostyö maksaa noin 7-12ke
Aakku:
Peukutatteko te tätäkin...?
Kaikki Transporter alustaiset tehdastekoiset retkeilyautot siirtyvät täyden autoveron piiriin.
Makuasia, mutta minusta hyvin tehty Transporter California on paljon laadukkaampi auto, kuin vaikkapa moni isompikoppainen Ducato. En mitenkään voisi yhdistää sitä veronkiertoautoksi. Hintakin on ilman veroa jo laadun mukainen.
Nykyisellään pitää varmistaa sisäkorkeus, mutta nyt pitää varmistaa omamassakin. Sitä kun eurooppalainen automyyjä ei viitsi edes mainita myynti-iloituksissaan. Vain Suomessa. Eli normipurku jatkui, kunnes kateus voitti.
Plösöilijä:
Toi kateus kaikessa muodossa on karmeeta i voi kun ihmetellä.
HiTec:
Ja lisää autoveroraippaa tulee Thumbd
http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005364955.html
Taksien autoveroale pois, ruumisautot verollisiksi – hallitus otti kiistellyt esitykset uudelleen harkintaan
http://www.is.fi/autot/art-2000005364759.html
Ministeriö haluaa viedä eläinlääkäreiltä autoveroedun – keskimääräisen tapauksen verotusarvo 67 600 euroa
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta