Matkailukeskustelut > Matkailu ulkomailla
Euroopan turnee ensikertalaisella perheellä
Santtu:
--- Lainaus käyttäjältä: jiikoo - 6.09.2017 kello on 12:22 ---Kilometrejä ainakin tuplat lisää. 2000 km ei riitä kuin toiseen suuntaan, tai sitten käytte vain tanskassa tai sitten puolassa, reitistä riippuen. Ja tuo 4000km ei edes riitä, jos alpeille asti ajelee. Suorin reitti esim. tallinna-salzburg on jo 2000km ja tukholmasta muutaman kymmenen kilometriä vähemmän.
Eli: 5000 km x 12l/100km kulutus x 1,2€/l => 720€
Käyttökuluihin olet varannut kyllä paljon, ei noin paljon saa oikein millään kulumaan, koska ette ehdi sellasiin paikkoihin missä sitä rahaa voisi joka päivä noin paljon käyttämään.
Yöpaikkoina voi käyttää pääsääntöisesti stellplatzeja, kohtuuhintaisia ja yleensä on toimivat peruspalvelut. Kun ette tuolla aikataululla kuitenkaan tule käyttämään leirintäalueiden palveluita ja stellplatzit on yleensä lähempänä kiinnostavia paikkoja.
Laivakulut kannattaa laskea erikseen, ne on kiinteät polttoainekulujen kanssa. Meillä on kaikki kulut ollut yleensä 1000-1500€ viikko, mihin ei ole laskettu kulkineen vuokraa jne. Mutta tietysti vaikuttaa aina millasissa paikoissa käy ihmettelemässä. Mitä lyhyempi reissu niin päivää päälle tulee kalliimmaksi, koska liikkumiseen menee paljon rahaa...
--- Lainaus päättyy ---
Enpä tiedä mikä aivopieru tuossa ajokilometrien kanssa on itsellä päässyt tapahtumaan. Pelkästään Suomesta Disneyland Pariisiin on jo lähes 2000km matkaa, kun välistä laskee laivamatkat pois...kohonneet polttoainekulut olisivat tuossa vielä hoidettavissa, mutta esimerkiksi linkkaamani vuokraamon kautta lisäkilometrien kustannukset 5000km kokonaismatkalle olisivat 1200€. Sitä ei budjettiin ihan noin vaan lisätäkään.
Kokonaisuus tulee vaatimaan siis vielä merkittävästi lisäpohdintaa, koska nykyinen suunnitelma vaikuttaa olevan monilta osin liian optimistinen.
Sent from my iPad using Tapatalk
Alan:
Kaiken muun kanssa pärjää, mutta yltiöoptimistista on ihan selkeästi kahden viikon reissu vuokra-autolla Suomesta ja takaisin. Pariisin Disneyssä ei tarvitse matkailuautoa, joten siellä voisi jopa olla järkevämpää käydä ihan eri reissulla. Kaksi päivää on sinne minimi, mieluummin kolme. Sinne ajaessa lasten kanssa menee helposti neljä päivää ja sama takaisin. Kolme päivää jää vielä muulle, eli ei juuri mitään.
Kannattaa keskittyä sellaisiin kohteisiin, joissa juuri matkailuauto on hyvä. Eli maaseudulle. Asia oli ennen halpojen tai edes nykyistä semihalpojen lentojen aikaa toinen, kun suurkaupunkireissuk in oli matkailuautolla järkevä. Saksa, Ranska ja Benelux -maat ovat helppoja ja toimivia matkailumaita matkailuautolla ja niissä riittää katsottavaa juurikin siellä, minne voi olla vaikeaa ainakin julkisilla kulkuneuvoilla päästä.
+ tutustu ACSI -alennuskorttiin, kun kerran syyskuussa reissaatte. Saattaa kannattaa.
mjh48:
Se alkuperäinen ajatus lentää jonnekin ja vuokrata perillä auto on ehkä edullisin ja antaa eniten aikaa perillä.
Kahden viikon tavarat sopii kyllä matkalaukkuihin.
Esim Saksasta vuokratessa kaikki hinnoitellaan erikseen kuten pyörätelineen käyttö.
Meillä oli lähes vakio 5000 km kun menimme laivalla Saksaa ja kävimme välimerellä 4 - 5 viikossa.
Ruotsin tai Baltian kautta tulee matkaa lisää.
Työ aikaan ostimme pari lomapäivää menemällä suoraan Saksaan ajamisen sijaan, mutta sekin maksaa.
Santtu:
--- Lainaus käyttäjältä: mjh48 - 6.09.2017 kello on 14:26 ---Se alkuperäinen ajatus lentää jonnekin ja vuokrata perillä auto on ehkä edullisin ja antaa eniten aikaa perillä.
Kahden viikon tavarat sopii kyllä matkalaukkuihin.
Esim Saksasta vuokratessa kaikki hinnoitellaan erikseen kuten pyörätelineen käyttö.
Meillä oli lähes vakio 5000 km kun menimme laivalla Saksaa ja kävimme välimerellä 4 - 5 viikossa.
Ruotsin tai Baltian kautta tulee matkaa lisää.
Työ aikaan ostimme pari lomapäivää menemällä suoraan Saksaan ajamisen sijaan, mutta sekin maksaa.
--- Lainaus päättyy ---
Mikä mahtaa olla hintataso asuntoauton vuokrauksessa esimerkiksi Saksasta, tai muusta Keski-Euroopan maasta? Olisiko tuota varten olemassa hyviä sivustoja, joiden kautta asiaa tutkia tarkemmin?
Itsellä alkaa hieman tuntua tällä hetkellä, että järkevin meidän budjetille olisi lentää Eurooppaan, vuokrata sieltä tavallinen auto ja majoittua sitten Airbnb:n kautta tai esim. kohtuuhintaisissa Hostelleissa tai Hotelleissa tms.
Kuitenkin kun pitkään on tehnyt mieli päästä kiertämään Eurooppaa asuntoautolla, niin ihan helpolla ei siitä haluaisi luopua :)
Lähetetty minun SM-G930F laitteesta Tapatalkilla
"Masi":
https://www.mcrent.de/
https://www.mcrent.fi/
Saksalainen firma ja varmaankin yksi suurimmista.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta