Tekniikkakeskustelut > Jääkaapit

liesi ja jääkaappi

<< < (2/3) > >>

mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: risto66 - 19.07.2011     kello on 18:48 ---Letku joka tulee kaappiin jossa 3 sulku venttiiliä :(

--- Lainaus päättyy ---

Yleensä kun putkistoja puhaltelee paineella kannattaa putken toinenkin pää ottaa irti laitteesta tai jakajasta. ;)

Ossi66:
Minä olen huomannut kaanun muuttuvan harvassa käytössä huonosti syttyväksi. todennäköisesti kaasu karkaa pikkuhiljaa putkista ja liian laihana ei syty. Siksi pistän aina pidemmän tauon jälkeen ensin tulen lieteen ja kun se palaa kunnolla, vasta sitten yrittelen jääkaapin sytytystä.

Meidän viisivuotiaassa vaunussa meni jääkaappi alkukesän aikana semmoseen kuntoon, ettei tahtonut enää syttyä kunnolla. Nappia sai painella urakalla ja kaasua kuitenkin tuli muttei syttynyt kunnolla - sitten välillä aina topsahti, muttei jäänyt palamaan. Huollossa katsottiin että kipinääkin iski mutta kun ei toimi, niin pistettiin uusi palopää - nyt pelaa taas.

Palopää maksoi hieman alle 50€ ja puolen tunnin työn kera tuli 77€. palopäässä tulee mukana myös uusi kipinäkärki.

Rölli:

--- Lainaus käyttäjältä: mjo33400 - 19.07.2011     kello on 19:45 ---Muuten ihan ok vastaus, mutta ei se ole liekkivahti mitä painetaan vaan kaasuventtiili jonka sisällä on liekkivahti ( jääkaapissa pieni jatke ). ;) 30 millibaarin paine on niin pieni, että kestää tovin ennenkuin saavuttaa laitteet, jos esim. kaasupullo on vaihdettu tai putkisto ollut tyhjä.

--- Lainaus päättyy ---
olkoon sitt kaasu venttiili.. mutt eikö se oo liekki vahdin manuaali painike.. mun käsittääksemi liekki vahti ei jaksa sill höpö sähköll vetää ainostaan pitää*?

mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: rolli4x4 - 19.07.2011     kello on 20:00 ---olkoon sitt kaasu venttiili.. mutt eikö se oo liekki vahdin manuaali painike.. mun käsittääksemi liekki vahti ei jaksa sill höpö sähköll vetää ainostaan pitää*?

--- Lainaus päättyy ---

Se liekkivahti on kaasuventtiilin sisällä ( esim. Truma 3002 lämmitin ) ja sitä ei paineta vaan kaasuventtiiliä. Se pieni sähkö pitää kaasuventtiilin männän aukiasennossa kun liekki on syttynyt. Vanhoissa jääkaapeissa se on erillinen mokkula, mihin menee yksi johto. Kuvaa ei nyt ole.

Dorotea:
Mä tunnen tämän risto66 tapauksen. Painoin hellan kaasupainiketta minuutteja eikä hellaan syttynyt liekki, jääkaapista puhumattakaan. Olivat molemmat olleet pitkän aikaa käyttämättä. Kaasu ei edes haissut hellassa painamisesta huolimatta.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View