Tekniikkakeskustelut > Vetoautot

Sähkökäyttöiset tulevat

<< < (243/246) > >>

MRi:
Tällä viikolla tuli käytyä koeajamassa uusi GLC 400.

Vuoden päästä loppuu työsuhde Touaregin soppari ja hetken päästä on uusien päätösten aika.

Muut vaihtoehdot Volvo EX60 ja Kia EV9.

Mersu oli kyllä aika passeli. Vähän enemmän premium kuin muut ja enemmän tilaa kuin Volvossa. KIA tilat vielä isommat mutta jo vanhempaa konseptia ja arkikäyttöön turhankin iso.

Mersussa toimitusaika luokkaa 8kk. Volvossa (ainakin P12) jo vuoden luokkaa.

Onhan täyssähkö aika makea ajettava. Ranget ja latausnopeus hyvällä tasolla.

Enää ei tarvitse vaunun vetoa miettiä. 2400kg vetomassa riittää venetrailerille.

Alan:
Miten olet ajatellut, kuinka pitkä range on vaunu perässä. Tätä olen pohtinut, kun olen vehkeiden kehitystä seurannut.

Ja kun todennäköisesti hankin aikanaan omani sen 2-3 vuotta käytettynä seuraan myös Kokkolan Jessen videoita, vaikkei asia vielä mulla ajankohtainen olekaan. Ne Jessen potilaat tahtoo vaan olla hiukan vanhempia kuin oma mahdollinen hankinta ja toivottavasti niin kestävyys Suomen oloissa kuin huollettavuuskin ajan saatossa kehittyy.

HiTec:

--- Lainaus käyttäjältä: Alan -  6.08.2026     kello on 08:52 ---Miten olet ajatellut, kuinka pitkä range on vaunu perässä. Tätä olen pohtinut, kun olen vehkeiden kehitystä seurannut.

--- Lainaus päättyy ---

Tuo onkin vähän sellainen 2-piippuinen juttu. Jotta olisi rangea riittävästi vaunu perässä, tarkoittaa se suurta, painavaa ja kallista akkua. Vaan kun kuitenkin suurin osa autolla on sitä arjen käyttöä, niin näin tulee raahanneeksi mukanaan aivan turhaa lisäpainoa, koska kotipihasta pääsee aina liikkeelle täydellä akulla ja se pienempikin range riittäisi näin vallan mainiosti tuohon arjen pyöritykseen. Missä siis onkaan se sopiva combo näiden ääripäiden välillä ???

ohikulkija:

--- Lainaus käyttäjältä: HiTec -  6.08.2026     kello on 09:44 ---Tuo onkin vähän sellainen 2-piippuinen juttu. Jotta olisi rangea riittävästi vaunu perässä, tarkoittaa se suurta, painavaa ja kallista akkua. Vaan kun kuitenkin suurin osa autolla on sitä arjen käyttöä, niin näin tulee raahanneeksi mukanaan aivan turhaa lisäpainoa, koska kotipihasta pääsee aina liikkeelle täydellä akulla ja se pienempikin range riittäisi näin vallan mainiosti tuohon arjen pyöritykseen. Missä siis onkaan se sopiva combo näiden ääripäiden välillä ???

--- Lainaus päättyy ---
Kiinassa leasing-akku asiakkaat voivat varata lähimmälle swappaysasemalle isomman akun ennen pidempiä reissuja. Jotenkin en kuitenkaan näe että nuo tulevat länsimaissa kauheasti yleistymään, siitä huolimatta että nuo kiinalaisfirmat ovat paraikaa mm saksalaisten kanssa kovasti eurooppalaisia standardeja värkkäämässäkin. Sinänsähän tuo on kyllä tehokasta resurssien käyttöä juuri mainitsemastasi syystä.

Tietis:

--- Lainaus käyttäjältä: HiTec -  6.08.2026     kello on 09:44 ---Tuo onkin vähän sellainen 2-piippuinen juttu. Jotta olisi rangea riittävästi vaunu perässä, tarkoittaa se suurta, painavaa ja kallista akkua. Vaan kun kuitenkin suurin osa autolla on sitä arjen käyttöä, niin näin tulee raahanneeksi mukanaan aivan turhaa lisäpainoa, koska kotipihasta pääsee aina liikkeelle täydellä akulla ja se pienempikin range riittäisi näin vallan mainiosti tuohon arjen pyöritykseen. Missä siis onkaan se sopiva combo näiden ääripäiden välillä ???

--- Lainaus päättyy ---

Tuota pohdiskelua itsekin kävin, kun uutta (sähkö)autoa valitsin. Vaunua mulla ei ole, joten ihan normiajojen kannalta tätä mietin. Tilanne on meillä nykyisin se, että käytännössä kaikki vähänkin pidemmät reissut ja etenkin yöpymisen vaativat tehdään matkamökillä. Henkilöauto on ihan paikallispyöritykse ssä pääkaupunkiseudulla ja Uudellamaalla. Tulin siihen tulokseen, että ei ole mitään järkeä maksaa "ilman latausta Lappiin" -tyyppisestä akusta, ja maksaa sen mukanaan tuoman painon aiheuttamasta kulutuksen kasvusta. Jos joskus ihan poikkeuksellisesti lähdetään jonnekin pitkälle, tulkoon sitten lataustaukoja vähän enemmän. Autoa ladataan öisin kotona, joten rangella ei 99%:ssa ajosuoritteista ole mitään väliä.

Nykyään ei enää takapenkilläkään ketään matkusta kuin ihan poikkeuksellisesti joku lyhyen matkan. Nykyinen Superb on muisto erilaisesta elämäntilanteesta ja aivan jäätävän paljon liian iso tarpeeseen nähden. Mukavahan sillä kyllä on ajella. Tilasin siis 2 kuukautta sitten minuutin koeistumisen ja renkaiden potkimisen perusteella uuden VW ID.Polon. Houkuttimena ilman koeajomahdollisuutt a tilaamiseen oli niin tiukka "Launch Edition"-tarjous että otin riskin. Auton pitäisi tulla joulukuulla. WLTP-range muistaakseni 430km eli talvellakin pitäisi päästä päälle 200 km täydellä akulla ja se riittää meille hyvin.

Koukku on ja 1200kg jarrullinen vetopaino, mutta eihän tuo asuntovaunun veturi ole, eikä tarttekaan olla. Periaatteessa jotain Poksia tms. sillä voisi vetää, mutta siinä sitten saisi jo varautua lataustaukoon vähän väliä.

Kunhan tuon käyttöön saan, voihan se olla että tuntuu alkuun oudolta ajella kun auto yhtäkkiä lyhenee jotain 80-90cm :D

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View