Tekniikkakeskustelut > Vetoautot
Sähkökäyttöiset tulevat
ohikulkija:
--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 9.01.2026 kello on 14:52 ---Miten tuon haluaa tulkita...
Minä tulkitsen ladattavat hybridit sähköavusteisiksi polttomoottoriautoi ksi. Jotkut tulkitsevat ne sähköautoiksi.
Otsikot voidaan uutisiin tehdä ajatusmaailman mukaan.
(Kuva piiloitettu, klikkaa tätä niin näet kuvan.)
--- Lainaus päättyy ---
Otsikot olivat joulukuun myynnistä, eivät koko vuodesta. Selkis.
MRi:
--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 9.01.2026 kello on 14:28 ---Keski-Euroopassa oikeita täyssähköautoja ostetaan vielä vähemmän, johtuen osin kalliimmasta sähköstä ja osin tietoisuudesta sähköautojen arvaamattomista korjauskuluista.
--- Lainaus päättyy ---
Kalliimpi sähkö on yksi mutta ei ainoa eikä todennäköisesti merkittävin tekijä.
Keski-Euroopassa verotus ei ohjaa sähköautoihin (polttomoottoriset selvästi Suomea halvempia), kotilataus ei ole asumismuodon ja rakennuskannan takia yhtä helppoa ja laajaa.
Itse en usko, että sähkön hinta tulee kallistumaan siinä määrin jotta sillä olisi merkittävä vaikutus käyttökustannuksiin . Tehomaksu voi toki johtaa dynaamiseen hinnoitteluun latauspisteillä.
Viime vuoden loppupuolella duunissa kävi Fingridin johtaja kertomassa kantaverkosta, sähkönkulutuksesta jne ennusteineen. Itse yllätyin, että liikenteen sähköistymisen merkitys kokonaiskulutuksest a oli aika merkityksetön. Mutta lataukseen tarvittavan hetkellisen suuren tehontarpeen johdosta latausten ajoituksella on merkitystä.
armas ujomieli:
Mitään kokemusta ei ole eikä niin vastaankaan mutta tuossa taas juuri katsoin kun hinuri tuli viereen ja nappasi akku-auton kyytiin latauspaikalta ja pakkastakin vain - 17 raatia.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta