Tekniikkakeskustelut > Vetoautot
Sähkökäyttöiset tulevat
MRi:
--- Lainaus käyttäjältä: Vesa - 5.08.2024 kello on 20:33 ---Käykääs kaikki vaunua vetävät karavaanarit omia reissuja läpi ja katsokaa taukojen todelliset kestot läpi, ovat yllättävän pitkiä?
Meidän tämän vuoden Ruotsi reissun päivämatkat olivat luokkaa max 350 km. Eli yksi lataustauko per päivä olisi selvinnyt reissun. (eli samalla kun käy kaupassa tai syö yms.)
--- Lainaus päättyy ---
En ole varmaan tässä(kään) ihan normi karavaanari.
Viime kesän reissulla neljä pisintä siirtymää
1. Drage (Hampuri) - Zimdorf (Nürnberg) 609 km
2. Rothenburg ob der Tauber 495 km
3. Lazise - Lindau 461 km
4. Zell am See - Lazise 406 km
Noista viimeisin mentiin pelkällä vessatauolla. Kolmannessa vessatauko ja tankkaus. Kahdessa ensimmäisessä tankkauksen yhteydessä on haettu hampurilaisateriat, mitkä syötiin autossa tien päällä
Veturin tankkaan yleensä ennen pitkää siirtymää edeltävänä päivänä. Sunnuntaipäivien siirtymiltä kun on kokemusta, että rasteilta ei välttämättä löydy tilaa, kun kaikki rekat on parkissa ja tankkauspisteilleki n on joskus ollut melkoiset jonot.
Autossa on aina siirtymillä mukana pientä purtavaa ja juotavaa.
Oma lukunsa noista siirtymistä oli Lazise - Lindau, kun tien päällä tajuttiin, että yksi tunneli on remontin takia pois käytöstä. Paras vaihtoehtoinen reitti kulki passin kautta missä oli viikonloppuna vaunun vetäminen kielletty. Se käytämämme reitti kulki sitten toisen passin kautta ja ruuhkat olivat sen mukaiset.
Latauspisteitä ei toki tullut tuijoteltua, niille kun ei ollut tarvetta. Plugariin en viitsinyt reissulle ottaa edes latauspiuhaa mukaan. Se jäi mieleen, että Grossglocknerilta alas tullessa volkkari latasi akun tyhjästä lähes puoleen ;D
Siirtymät on meillä siirtymiä ja isommilla teillä. Niissä ei useimmiten ole maisemia ihmeteltäväksi eikä nähtävyyksiä katsella.
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: Vesa - 5.08.2024 kello on 20:33 ---200km on varmaan hyvä ja varmuusmarginaalill a oleva keskiarvo, mutta kuinka pitkä sen sitten pitäisi olla??
--- Lainaus päättyy ---
Riippuu siitä, haluaako nähdä muutakin kun puutarhaleirejä.
0yxxy0:
Jossain autossa oli suositus että lataus pidettäisiin 30-40% ja 80% välillä niin tihiään pitäisi ladata. No ehkä se ei joka latausta tarkoita vaan pääsääntöisesti.
Stara:
Paikallisliikenteen bussikalusto on voimakkasti ( ainakin pk-seudulla ) siirtymässä sähkökäyttöisiin!
HSL:llä on jo lähes 400 bussia sähköisenä.
Meidän talouden eniten käyttämälle kahdelle linjalle kalusto vaihtui sähköisiin pari viikkoa sitten, joten pitihän ne käydä testaamassa!
Kyyti oli oikein mukavaa, ei vaihteiden nykimistä, eikä turhia ääniä. Pysäkillä kuului vain hiljainen ilmastoinnin humina.
Haastattelin yhtä kuljettajaa, oli oikein tyytyväinen. Kertoi, että ajovuoron aikana ei akkuja tarvitse ladata! Sanoi uuden mallin olevan oikein mukava ajettava!
Näin se homma etenee, halusimmepa tai emme.
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: Stara - 21.08.2024 kello on 16:05 ---Paikallisliikenteen bussikalusto on voimakkasti ( ainakin pk-seudulla ) siirtymässä sähkökäyttöisiin!
HSL:llä on jo lähes 400 bussia sähköisenä.
Näin se homma etenee, halusimmepa tai emme.
--- Lainaus päättyy ---
Onhan ne nurkka-ajossa ihan käteviä.
Vaan kannattaako luontoa pilata kaivoksilla, jotta saadaan pattereita?
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta