Tekniikkakeskustelut > Projektit

Matkaaja 460 pientä pintaremonttia tai sitten ei.

<< < (92/163) > >>

Yankka:
No siinähän olis oiva kätkö varannolle eläkepäiviä ajatellen ja reikälevynä tuohan olis ihan toimiva rakenne

K.E.V:
Alumiinilevyt tuolla Polarissa on lämmönlevittäjänä.

Haoltu:

--- Lainaus käyttäjältä: Yankka - 24.02.2018     kello on 17:39 --- kyllä metalli laadulla ei väliä luovuttaa lämpöä tehokkaamin kuin muovi.
Kohta kyllä joku tulee kertomaan kuinka joku super harvinainen metalli on loistava eriste

--- Lainaus päättyy ---

Mainitsemasi lämmönluovuttamisen takia olen kiinnostunut kuparista. Löijattua kuparia on mielestäni "helppo" muotoilla lattiaan (rimoitus) halutulla tavalla. On olemassa myös Alupex-putkea, mutta en ole vakuuttunut sen kestävyydestä pitkällä aikavälillä..

Ossi66:

--- Lainaus käyttäjältä: Haoltu - 25.02.2018     kello on 11:33 ---Mainitsemasi lämmönluovuttamisen takia olen kiinnostunut kuparista. Löijattua kuparia on mielestäni "helppo" muotoilla lattiaan (rimoitus) halutulla tavalla. On olemassa myös Alupex-putkea, mutta en ole vakuuttunut sen kestävyydestä pitkällä aikavälillä..

--- Lainaus päättyy ---

Kuparin paino ja hinta on tekijät, miksi sitä ei kannata käyttää kyseiseen tarkoitukseen.

Lerssinen:
No ei se tuon kokoisessa kerkeä kupariputkikaan tulla hintoihinsa, sitä saa kaikenlisäksi kiepillä joten lattian alle ei ole tarvetta jättää saumoja.

Ongelma vain tulee siinä että jos se kupariputki vielä peitetään jollain puumateriaalilla ei se kerkeä varsinaisesti lämmittää lattiaa puun huonon lämmönjohtavuuden vuoksi. Toki se on mukava tepastella avojaloin mutta kiertoneste ei kerkeä montaa astetta jäähtyä tuolla matkalla, sitten on eri asia kun siihen liitetään välittäjäaine eli vaikkapa nuo alumiiniset lämmönluovutuslevyt .  :)

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View