Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone

Missä liikkuu karavaanari viikonloppuna.

<< < (1181/1817) > >>

Pate:
Maanantaina tai tiistaina Koli-Freetime

smy:
Keskiviikkona paatilla lähtö Travemündeen. Torstai iltana ajelu alkaa. Sitä ei tiedä onko eka pätkä 30km vai 700km. Tai jotain väliltä..

MatsOnni:

--- Lainaus käyttäjältä: retkeilijä - 14.10.2017     kello on 16:53 ---Juuri palattu Itä-Suomen keikalta. Siellä oli ruska puissa parhaimmillaan ja kenties komein ruska mitä olen koskaan nähnyt. Ajelin Vuosisadan tien statuksen saanutta Punkaharjua ja siellä pidettiin tauot tullen mennen.

Loisto sää. Aurinkoa ja monimuotoisia pilviä. Hanhet olivat muuttamassa, sillä pohjoisvirtaus kuljetti niitä. Eilen illalla ja tänään aamusella yhteensä n.20 000 hanhea.

Parikkalan Siikalahdella torniin näkyi uiskentelevia vesilintuja n.500, kunnes siihen laskeutui lisää 500 hanhea. Siellä lensi ja istui tänään myös kolme nuorta merikotkaa.   :D

(Kuva piiloitettu, klikkaa tätä niin näet kuvan.)

--- Lainaus päättyy ---

Kävittekö Savonlinnassa katsomassa paikallista kuuluisuutta, mandariinisorsaa??

retkeilijä:

--- Lainaus käyttäjältä: MatsOnni - 14.10.2017     kello on 18:52 ---Kävittekö Savonlinnassa katsomassa paikallista kuuluisuutta, mandariinisorsaa??

--- Lainaus päättyy ---

Ei käyty. Mandadariinisorsa on nähty syksyllä täällä kotonapäin ja joitain vuosia sitten katseltiin ja kuvattiin 10 km:n päässä yhä kesyhköä juhlapukuista ihan lähietäisyydeltä. Nuo käyvät siis täällä lähellä ilmoittautumassa.
Niitä näkee myös eläintarhoissa  ;D

Siikalahdella oli kolme allia sukeltelemassa ja välillä jokaisella oli haapana lähellä. Ne saivat ilmeisesti syödäkseen jotain allien pohjasta nostattamaa.

Lintuinmaa oli "näyttävimmillään". Pienen Rautjärven pelloille oli tulossa tuhansia hanhia, mutta ne hätistettiin pois ampumalla kymmenkunta kertaa aivan läheltä lintutornia meidän siellä ollessa. Hanhet lentelivät ilmassa eivätkä uskaltaneet laskeutua.

https://www.visitparikkala.fi/lintukohteet/pohjanranta/

mobileman:
Eipä oo tännään liikuttu mihinkään vaikka matkamökissä ollaankin. Ainakin nämä pimeimmät ja kylmimmät kuukaudet vietellään tänä vuonna yhistyksen kausipaikalla. -alkuvaikutelmat positiiviset vaikka taidetaan lokeroitua sfc-hierarkiassa some-puskatalebaaneiksi  :laugh:
-eikä oo sen puoleen jäsentarraakaan tullu laitettua vaikka se oikein tuossa kausipaikan ohjelappusessa oli laitettu, että olisi suotavaa olla esillä... merirosvotarrat taidan laittaa ;)




Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View