Tekniikkakeskustelut > Alde
Alde 3010 kiertovesipumpun kondensaattori
-------:
Harmi ku en oo kerennyt foorumilla käymään.. Niitä lonkkia löytyy, mutta talli on edelleen kesken. Pitäisi keretä tekemään muutama ulkovuori paneeli seinään ja sit lattia ja sisältä valmiiksi..
pamaus:
--- Lainaus käyttäjältä: mjo33400 - 13.06.2017 kello on 19:20 ---Vaikka se onkin alkuperäinen niin laita sinne se 1µ:nen. Jos laittaa esim. 1,5µ:sen niin syntyy ongelma kun pumpun käynnistyessä siipipyörä hakkaa seinään ja syntyy ääni mitä ei ole kiva kuunnella yöllä. Kun kapasitanssi menee alle 0,5µ:ron niin pumppu ei enään pyöri äänettömästi jos ollenkaan.
--- Lainaus päättyy ---
Tuossa tänään kuuntelin Alde 3010 240 kiertovesipumppua, ja kuulosti siltä, että siipipyörä hakkaa seinään.
Onkohan tässä nyt sitten se konkkavika ? Vai mistä moinen mahtaa johtua ?
mjo33400:
--- Lainaus käyttäjältä: pamaus - 6.01.2018 kello on 15:19 ---Tuossa tänään kuuntelin Alde 3010 240 kiertovesipumppua, ja kuulosti siltä, että siipipyörä hakkaa seinään.
Onkohan tässä nyt sitten se konkkavika ? Vai mistä moinen mahtaa johtua ?
--- Lainaus päättyy ---
Tämä on se konkkavika.
pamaus:
--- Lainaus käyttäjältä: mjo33400 - 6.01.2018 kello on 15:38 ---Tämä on se konkkavika.
--- Lainaus päättyy ---
Jaahas. Ja minkälaisia toimenpiteitä vaaditaan.
Pitääkö pumppu irrottaa jos konkka vaihdetaan. Vai voiko vaihtaa, että pumppu on paikalla.
mjo33400:
--- Lainaus käyttäjältä: pamaus - 6.01.2018 kello on 15:43 ---Jaahas. Ja minkälaisia toimenpiteitä vaaditaan.
Pitääkö pumppu irrottaa jos konkka vaihdetaan. Vai voiko vaihtaa, että pumppu on paikalla.
--- Lainaus päättyy ---
Voi vaihtaa kun pumppu on paikallaan. Riippuen pumpusta voi joutua juotoshommiin tai hokilla kiinnittämään konkan. Helppo homma kuitenkin. Mikä pumpun tyyppi on?
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta