Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä
Ducato virtalukon pohjan vaihto ?
ewj:
Kyseessä Ducato 2.8 vm -99. Startatessa ajoittainen vika, joka ilmenee aina vaan useammin ja useammin. Elikkä startatessa ei tapahdu mitään, ei kuulu edes solenoidin naksausta. Muutaman yrityksen jälkeen startti kuitenkin pyörii. Starttimoottori on muutaman vuoden vanha, elikkä se lienee kuitenkin kunnossa. Akkukaapelit on kunnolla kiinni ja liitokset puhdistettu. Lienee siis virtalukon pohjassa tuo vika. Kuulemma vakiovika tämäkin. Olisiko kellään tarjolla selkeää rautalankaohjetta lukon pohjan irroitukseen ? Jälleen kerran asiallisille auttajille suuri kiitos etukäteen.
tsahkali:
Oletko koettanut ohittaa virtalukon, jotta tiedät vian olevan varmasti siellä?
ewj:
--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 1.06.2017 kello on 11:59 ---Oletko koettanut ohittaa virtalukon, jotta tiedät vian olevan varmasti siellä?
--- Lainaus päättyy ---
Kylläpä se sinne virtalukon pohjaan vika on haarukoitu. Edelleen olen kiinnostunut tuon pohjan vaihto-ohjeista.
Tarvasjoki:
Voi ihan hyvin olla startti jos ei ole pohjapanssaria minulla muinoin meni noin 2 vuodessa ruostui startin pää startti korjaaja kysyi heti että onko panssaria ei ollut heitää kuulemma vettä ja kuraa päälle kun on siinä edessä ihan hollilla.
ewj:
Joo, vieläkin kaipailen siis vain ja ainoastaan ohjetta virtalukon pohjan vaihtamiseen. Ja vieläpä sellaiselta joka on joskus k.o. homman tehnyt. 😀
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta