Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot
Fiatin polttoainekulutus (ja vertailun vuoksi muidenkin...)
kulkuri jokke:
Rakensin mese sprinter 313 entisestä lanssista matkailuautoon jossa on kerrossänky ja lanssin kaapisto ylhäällä pieni pöytä joka toimii myös kaappina kaasu keitin porttapotta sähköpatterit ynmm.
poltto aine kulutus 8-10l/100 riippuu kuinka painat kaasua
Vero vuosi 120e
Aakku:
--- Lainaus käyttäjältä: jus66si - 4.05.2017 kello on 18:04 ---Doblo camper. Ihan siisti Thumb
https://www.compactcampers.net/
--- Lainaus päättyy ---
Olisi kyllä siisti peli, eikä varmaan kuluttaisi paljoa....
Mitäköhän maksaisi Suomeen rekisteröitynä? Nämä pienet kun ovat yleensä aika arvokkaita.
Mautoilija:
--- Lainaus käyttäjältä: jus66si - 4.05.2017 kello on 18:04 ---Doblo camper. Ihan siisti Thumb
https://www.compactcampers.net/
--- Lainaus päättyy ---
No mitä kukin ajoneuvoltaan haluaa. Joillekin riittää nukkumapaikka sateensuojassa. Itse vaadin matkailukalustolta kunnollista kokkausmahdollisuut ta ja jääkaappia, asiallista WC:tä, suihkua ja hyvää sänkyä. Lisättynä kulkineen lämmityksellä ja lämpimällä/kylmällä paineistetulla vedellä ja riittävällä määrällä 12VDC.
Tällainen kapine on parhaimmillan kulkenut 2l/100 km.
Tosin hetkellisellä kulutuksella alamäkeen. Sataa kilometriä kohden vie puoli-integroitu Fiat 2.3/130hp noin 11 litraa.
Aakku:
--- Lainaus käyttäjältä: Mautoilija - 4.05.2017 kello on 20:53 ---No mitä kukin ajoneuvoltaan haluaa. Joillekin riittää nukkumapaikka sateensuojassa. Itse vaadin matkailukalustolta kunnollista kokkausmahdollisuut ta ja jääkaappia, asiallista WC:tä, suihkua ja hyvää sänkyä. Lisättynä kulkineen lämmityksellä ja lämpimällä/kylmällä paineistetulla vedellä ja riittävällä määrällä 12VDC.
Tällainen kapine on parhaimmillan kulkenut 2l/100 km.
Tosin hetkellisellä kulutuksella alamäkeen. Sataa kilometriä kohden vie puoli-integroitu Fiat 2.3/130hp noin 11 litraa.
--- Lainaus päättyy ---
Niinpä...
Minä en kaipaa suurta matkakuljinta kahden hengen talouteen, vaan ketterää pientä retkikuljinta.
Siksi olen kiinnostunut noista pienistä, mutta se hinta.
Niin kulutuksesta alamäessä. Tänään moduuliyhdistelmä näytti tasan nollan kulutusta.
Mautoilija:
Niipä, mitä kukin ajoneuvoltaan haluaa, lienee haluajan tarpeet.
Miksi Fiat näyttää alamäessä 2l/100km(kaikki dieselit näyttää tämän), en tiedä. Lienekö taloudellisempaa ajella alamäet vapaalla. Jatkaa pidempään kun moottorilla ei jarruteta.
Vuoristoseudulla ei niin suotavaa.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta