Tekniikkakeskustelut > Kori ja alusta
Adrian eristäminen
Arska:
Jos tuon etunurkan kuuluu olla tuollainen, niin onkohan tuon villan tarkoitus ollut vain toimia äänieristeenä? Varmaankin etunurkkien eristäminen vähentäisi ajon aikaista melua auton as.osassa.
Arska:
--- Lainaus käyttäjältä: Speed - 14.04.2017 kello on 07:29 ---Tällainen paljastaa mistä lämpö vuotaa ja missä ne kylmät paikat on.
https://www.tori.fi/uusimaa/Flir_TG165_lampokamera_35635250
Ei tarvitse tehdä turhaa työtä.
--- Lainaus päättyy ---
Täytynee firman isännöitsiältä kysellä lainaan tuommoista, sillähän se selviää. Mutta kuten sanoin niin tuo nurkka on täysin eristämätön koska kaapiston pääty näkyy siellä.
retkeilijä:
Tuossa korkeassa tilassa ilma ei suinkaan ole likkumaton. Kun kylmä ulkoilma jäähdyttää ulkoseinää jäähtyy sen sisäpinnalla oleva ilma ja painuu alas ja sisäseinän puolella lämpöisempi ilma nousee ylös. Syntyy "ilmapumppu" joka siirtää viileämpää ilmaa sisäseinään.
Lämpöeristeillä estetään ilman virtaukset ja niiden lämmönsiirto. Tuo nykyinen ilmarako toimii kuin vanhat kaksikerrosikkunat taloissa. Tyydyttävä lämpöneriste.
Ilman kiertoa voisi hidastaa jollakin hengittävällä eristeellä tai ulkoseinän sisäpintaan tiiviisti kiinnitetyllä lämpöeristeellä. Kosteuden tiivistymistä/kertymistä koteloon on varottava.
Kuljinta voisi mitata edullisella infrapunamittarilla ja korjailla ensin lämpövuotoja sieltä, missä niitä on eniten. Ehkä ovet ja rappuset, seinien läpiviennit ja luukut, kattoikkunoiden ja -luukkujen keskikohta, jne.
Talvella suuren sisä/ulko-lämpötilaeron aikana ilmankierto kasvaa ja sitä voi hieman rajoittaa pienentämällä luukkujen yms. ilmavirtausta. Vaikkapa villasukka tuloilma-aukon päälle eikä jalkaan :)
Olisiko tämä mittari käyttökelpoinen?
https://www.bauhaus.fi/infrapunalampomittari.html?gclid=Cj0KEQjww7zHBRCToPSj_c_WjZIBEiQAj8il5DOgNPcHed0A1zd0slSmMPILFcWwqPzTHBFujJVgp-QaAhCl8P8HAQ#full-description
-------:
Mattopesulassa vois löytyä isolla halkaisijalla olevaa säkkiä mitä käytetään maton suojana. Solmu päätyyn ja työntää tuonne koloon. Sen jälkeen puhallus villaa tuonne koloon ja säkin suu umpeen.. nuo villan rippeet survoo pohjalle läjään, jos poiskaan ei saa..
Aaku:
Katsokaapa Adrian omistajat, onko yläkaappien katot eristetty. Ainakin -05 vm. Adriassa, jonka näin, nuo kaappien katto-osa olivat täysin "paljaat".
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta