Matkailukeskustelut > Matkailu ulkomailla

Nallevaunulla Kaspianmerelle

<< < (4/5) > >>

K.E.V:

--- Lainaus käyttäjältä: kaarina -  1.04.2017     kello on 14:30 ---Me ollaan juurikin noille seuduille kesällä menossa, nimenomaan Venäjän kautta, Krimille ja Georgiaan ainakin. Takaisin olisi mielenkiintoista palata Turkin kautta, mutta itse olen ymmärtänyt että nimenomaan itäisen Turkin tilanne on epävarma, ja niinpä olemme varautuneet ajatukseen tulla myös Venäjän kautta takaisin, mikäli Turkin tilanne ei silloin tunnu hyvältä.

Ei kai Venäjältä Georgiaan meno ole vaarallista, Georgiassa vain pitää olla menemättä sinne Etelä-Ossetiaan ja Abhasiaan. Ja tie Vladikavkazista Tbilisiin kulkee sen ulkopuolelta http://www.dangerousroads.org/asia/georgia/5069-georgian-military-road.html

Tämä ei ole aprillipila, emmekä  Krimille olisi menossa juuri nyt, mutta sinne mennään tapaamaan yhden tyttären ukrainalaisen aviomiehen sukua, sillä hän on kotoisin Donetskin alueelta, minne ei oikein ole asiaa tällä hetkellä. Georgia meillä on olut haaveissa kauan..."pakkomatka" Krimille kannattaa siis hyödyntää loppun asti :)

Ukrainaan meilä ei kyllä taida olla niden passien kanssa sitten mitään asiaa, sillä Ukraina ei katso hyvällä Krimille menijöitä.....ilmei sesti meistä tulee rikollisia heidän silmissään.....


Eikä me osata venäjää...eikä Elvin ole kanssamme kuin yhden pätkän.....No, puhelintulkkausapua häneltä saamme, ja sellaista (muiden kanssa) on käytetty yhdellä Venäjän Karjalan matkallakin..toimii!







t.Kaarina

--- Lainaus päättyy ---

Kirjoittelehan sitten täälläkin tuosta matkasta, kokemuksista , käytännöistä jne .
Eihän tuo aloitukseni ollut pelkkä aprillipila, vaan jotain ajatusta taustalla.

kaarina:
Ei olla lippa silmillä menossa minnekään ja se, minkä kirjoitin arveluttavan, on itäisen Turkin tilanne.

Krimillä elämisestä ja olemisesta meillä on tietoa, ei siellä ole mitään ihmeellistä. Turvallista siellä on. Vävymme on siellä asunut jo ennen kuin Venäjä sen valtasi, ja tyttäremme siellä pari kertaa käynyt jo, ja siellä on uusia sukulaisia yms.


t.Kaarina


ps.jeps, kirjoittelen kyllä!

Alan:
Karttaa katsomalla selviää, että Turkin ja Georgian välinen raja on kaukana kurdialueilta. Koko Itä-Turkki ei ole ongelma vaan Kaakkois-Turkki.

Tietääkseni Venäjän ja Georgian välinen raja on ollut jossain vaiheessa kokonaan kiinni, mutta on ollut auki nyt jo jonkun aikaa.

Turkilla on viimeaikaisista puheista huolimatta voimakas intressi pelastaa turismistaan se mikä pelastettavissa on, ja perusasenne yksittäistä turistia kohtaan on ystävällinen. Venäläiset taas tekevät aivan mitä itse haluavat eikä siellä ajatella virkamiehen tai tämän esimiehen omaa etua pitemmälle.

mobileman:

--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 -  1.04.2017     kello on 12:31 ---Ja mäkun laitoin tän reitin ihan 1.4 -piikkiin  :-[ ..että wenätän läpi kurjuutta katsellen. Siinä tulee nallelle kivasti kilsoja  ;)

--- Lainaus päättyy ---

Avasin tuon sinun laittaman googlemaps-linkin nii  siinä navigointipallukan päällä oli semmonen ylimääränen nappula josta aukes tämmönen :o :laugh:

Jarkko E.:
Kuinkas matkat Georgiaan ja Venäjälle sujuivat? Meillä suuntana Georgia ja Azerbaidžan Venäjän läpi ajamalla.

Vinkkejä matkalle?

Jarkko E.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View