Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone

Muutto asuntovaunuun tai autoon

<< < (16/100) > >>

kimi:

--- Lainaus käyttäjältä: mjo33400 - 17.10.2011     kello on 18:19 ---Älä ota vastaan jos lapussa ei ole lähettäjän osoitetta.Jos osoite löytyy niin loppu on juridiikkaa. ;)

--- Lainaus päättyy ---

Näin on

Meillä on yksi ikävä kokemus netistä ostamisesta.

Vaimon serkku täytti 50 ja toiveena oli määrättyjä vanhoja Arabian astioita. Kyseisiä ei löytynyt mistään ja pari kuukautta selattiin nettiä ja käytiin aktiivisesti kaikki kirpparit ja vanhaa myyvät liikkeet.

Viikkoa ennen juhlia kokeiltiin laittamalla ostetaan ilmoitus sivustolle jossa noita välitetään. Juhlat lauantaina ja torstaina vaimooni otti yhteyttä mies Oulusta jolla oli sanomansa mukaan 4 haluttua lautasta. Kiire oli ja todettiin nopeimman tavan saada nuo oli eteukäteen maksu tilille ja paketti bussilla Helsinkiin.
Tilinumero ja rahtikirjan numero ilmoitettiin meille ja vielä soittokierros lapsille jotta uskalletaanko tuolla tavalla ostaa, kaikki vaikutti ok ja hintakin just oikein asetettu, jonkin verran alle sen minkä erikoismyymälä olisi noista pyytänyt.
Maksu pankin tiskillä ja tilinumero ja vastaanottajakin täsmäsi annettuihin tietoihin ja nimeen.

Myyjä soitti hyvinkin pian maksamisen jälkeen ja kertoi nähneensä rahat tilillänsä ja menevänsä viemään paketin matkahuoltoon.

Eihän sitä pakettia aamulla löytynyt matkahuollon tietokannasta ja kävin vielä matkahuollon tiskillä ja sieltä vielä soittivat Ouluun ja tuollaista pakettia ei ollut sieltä lähetettykään.

Pasilaan seuraavaksi ja rikosilmoitus.

Tapahtumasta yli vuotta myöhemmin soittivat Oulun poliisista, samaa miestä vastaan oli siinä vaiheessa tehty yli 160 rikosilmoitusta ja aloittivat asian tutkimisen. Puoleen vuoteen ei nyt ole mitään kuulunut.

On se vaan jännää että, omalla nimellä voi käyttäytyä miten vaan ja luultavasti ilman seuraamuksia. Jos meidän tapaus menee käräjille en usko että, palkkaamme asianajajaa hoitamaan osuuttamme ja ei se Oulussakäyntikään huvita. Hiukan yli 100€ tuo tuli kustantamaan ja netin kautta ostamista ei meillä enää harrasteta.


Hiukan ohi aiheen tämäkin, mutta kun vastaavia oli niin....

matson1:
no joo ihan asiaa sillä valitettavasti noita koijareita on joka lähtöön.
mutta tämä kaveri jolta telttaa ostattelin niin laitto puhelinnumerosa ja oikean sellaisen sillä tarkastin asian, eli hyvälle näyttää vielä tässä vaiheessa. ;D ;D

matson1:
se on moro

tuon talviteltan suhteen näyttää hyvältä, kaveri laittoi puhelin numeronsa jos kysyttävää on, aikoi postittaa matkahuoltoon 31.10 eli teltta pitäs olla 1.11 täällä.

nyt sitten alkaa viimeinen yö täällä omakotitalossa ja uusi asukastulee huommenna. vaunu on jo pakattu ja odottaa huomista siirtoa alueelle ja siitä se sitten alkaa tuo vaunuasuminen.
sittenhän tuon tietää kun on kokeillut tuota vaunussa asumista, ei ainakaan tartte jälkeenpäin haikailla että miksi en koskaan kokeillut. ainahan siitä pois pääsee, vaikkakin tällä hetkellä tuntemukset ovat hyvät ( toivotaan että säätieteilijät jotka povanneet ennätys kylmää talvea, ovat väärässä  :P)
tarkoituksena on sitten pitää kirjaa noista kulutuksista ja menoista että saa oikeaa tietoa mitä se oikein maksaa ja muutenkin tuntemuksista. :-X :-X
mites gahpir sulla siellä oikein pyyhkii ???

kaitsute:

--- Lainaus käyttäjältä: matson1 - 20.10.2011     kello on 18:19 ---se on moro



--- Lainaus päättyy ---

Onhan sulla mokkula hankittuna, että voit kirjoitella tänne kuulumisia.
Nuo kulut, hankinnat, ym. vaunuasumiseen liityvät jutut kiinnostavat.

Ehkä mekin sitten joskus, kun aika on oikea.  ;D

matson1:
on mokkula ja alueella on myös tuo wanlan systeemi, joo kyllä kirjoitellaan, pysyypähän ainakin mieli virkeänä  :o :o

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View