Tekniikkakeskustelut > Primus
Kaasulämmittimen ja sähköpatruunan pumppujen kytkentä.
Aarre31:
En löytänyt kytkentä ohjetta miten pitäisi kytkentää muuttaa, jotta saisin patruunan pumpun pyörimään kun on sähköpaikalla. Kuitenkin kun lämmittää kaasulla voisi molemmat pumput pyöriä.
mjo33400:
Minkä tyyppinen sähköpatruuna on? Sen pumpun pitäisi pyöriä kun sähkölämmitin on päällä, mutta jos on Alden patruuna niin pitää tehdä kytkentä jotta pumppu pyörii. Siis lisätietöa kokonaistilanteesta .
Aarre31:
Tarkennuksia esittämääni kysymykseen. Pannu primus 2490. Patruuna 2593 Haluaisiin nimenomaan saada patruunan pumpun käymään kun on sähköpaikalla ja lämmittää kaasulla. Nyt toimii sähköpaikalla kun lämmittää kaasulla vain 12 v pumppu. Sähköllä lämmitettäessä 230v pumppu pyörii. Jos sähkö 1kw ei riitä niin kun kaasu tulee lisäksi pyörii molemmat pumput.
mjo33400:
Ei se onnistu kun patruunan pumppu pyörii vain silloin lun sähkölämmitys on päällä. Kyllä Primuksen pumppu riittää.
Aarre31:
OK Kiitos vastauksesta.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta