Tekniikkakeskustelut > Käyttö- ja jätevesi
Käyttövesijärjestelmän desinfiointi
kuusaan.matti:
--- Lainaus käyttäjältä: lahna - 4.06.2013 kello on 06:18 ---Agrimarketista kävin hakemassa 3kg pönikän sitruunahappoa, maksoi muistaakseni vähän yli 30e.
--- Lainaus päättyy ---
Hyvä tietää, muistelinkin, että maataloudessa voi tarvita, pitääpä hakea, vaikkei tuo kallista ole apteekissakaan, ainakaan verkkoapteekissa.
http://www.apteekkituotteet.fi/Sitruunahappo
50g 1,40e, muutama pussi pitäs ottaa, annostelukoko lienee kahvinkeittimille.
Kloorikin on tehokas, mutta tuntus vähän luonnonmukasemmalle tuo sitruuna.
perho-ukko:
Olen tehnyt niin,että kaikki hanat auki,vesisäiliöön niin kuumaa vettä kuin mahdollista,toki harmaavesi säiliökin pitää olla auki ulos,eipä ole ripulia ollut !!!
Ossi66:
--- Lainaus käyttäjältä: kuusaan.matti - 4.06.2013 kello on 21:28 ---Hyvä tietää, muistelinkin, että maataloudessa voi tarvita, pitääpä hakea, vaikkei tuo kallista ole apteekissakaan, ainakaan verkkoapteekissa.
http://www.apteekkituotteet.fi/Sitruunahappo
50g 1,40e, muutama pussi pitäs ottaa, annostelukoko lienee kahvinkeittimille.
Kloorikin on tehokas, mutta tuntus vähän luonnonmukasemmalle tuo sitruuna.
--- Lainaus päättyy ---
Ainakin Citymarket myy 680g pönttöjä sitruunahappoa jotain 6euron tietämille - jos ei ihan kolmea kiloa tarttee kerralla.
Ja se on siinä mausteiden vieressä eli tarkoitettu elintarvikekäyttöön .
K.E.V:
Raikasvesisäiliön puhdistan sitruunahapolla. Jäteven kloriittiliuoksella .
jopekka:
Täytyypä tääläkin sitten hankia sitruunahappoa että saapi putsattua sauliön ja potket.
Joopa Joo..... :D ;)
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta