Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone

Susi vai koira?

<< < (3/8) > >>

kimi:
Tuohon ylen kyselyyn vastasin 7/8 oikein. Väärin meni kuva joka on hyvin nyt esillä olevan näköinen. Ilme ja olemus oli perusteena valinnalle.

retkeilijä:
Tässä sama yksilö. Aika harvinainen tuo turkin väritys. Olisiko karvanvaihto myös menossa? Korvien ja hännän asennot ovat merkittäviä.



Viime vuosina on ollut kasvavassa määrin keskustelua koirasusista. Kasvattamisesta myös.
http://www.suomenkoirasudet.com/koirasusi1.html

Mielestäni ns.vaaralliset koirarodut ja susikoirat pitäisi kieltää  jokamiehen koirina. Samoin jotkin lyttykuonoiset ja muuten "epämuodostuneet rodut".  8)

Susien ruokinta/kuvaaminen haaskoilta totuttaa villit sudet ihmisen hajuun. Missä ihminen. Siellä ruokaa. Samoin koirasusien kasvattaminen. Ennustan, että susiongelmat vain kasvavat Suomessa.

Jgahpir:
^
Kuvan susi on muistaakseni vuoden vanha naaras.
Kuvia katsellessa syntyy vähän vääristymää, kun kukaan ei näe sutta näin läheltä kuin kuvissa. Kuvaajat haluavat esitellä kuvissaan komeita hyväturkkisia susia, mutta varsinkin nuoremmat on usein aika resuisen näköisiä luiheliineja.

Susien kuvaustouhu olisi Euroopan mitassa nyt tosi hyvä bisnes. Sutta on vain tosi vaikea houkutella, se on niin arka. Ihmiseen se ei ihan hetkessä totu, mutta kun se lammaslauman makuun pääsee, mikään ei sitä pois pitele.

mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 -  7.03.2017     kello on 11:21 ---Kun tuo Ylen testi oli kaikille liian helppo (tai sitten väärän vastauksen saattoi korjata lennossa), niin kertokaapa yllä olevan äänestyksen kuvasta kumpiko on?

Lopputulos selviää 5 pv päästä..
Tapatalk (tms.) käyttäjille äänestys ei näy - käyttäkää selainversiota siinä (...>web-näkymä)

--- Lainaus päättyy ---

Veikkaan koira olisko hyski.

MarkoA:
Helppo. Yksikään noista koirista ei näyttänyt sudelta. Juttua olisi voinut vaikeuttaa näyttämällä siten, ettei esim kasvot näy kokonaan. Siinä tapauksessa jotkut koirat tosiaan etäisesti muistuttaa sutta. Mutta kun livenä näkee niin ei nekään sudelta sitten näytä. Kuvalla hämääminen ois peräti jopa helppoa.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View