Tekniikkakeskustelut > Valaistus

Päiväajovalot palaa kun lataa.

<< < (5/12) > >>

HiTec:

--- Lainaus käyttäjältä: turhapuro -  5.03.2017     kello on 12:02 ---Näin tein I-koriseen Ducatoon kytkennän: Virtalukolta (sulakkeen takaa tietysti) käyttöjännite ja lähivaloilta ohjaus joka sammuttaa päivävalot kun ajovalot kytketään päälle.

--- Lainaus päättyy ---
Siirrä tuo lähivalolta ohjaus parkkiin ja kytkentä on laillinen, parkkien syttyessä päivävalot sammuu Thumb


--- Lainaus käyttäjältä: pekkamal -  5.03.2017     kello on 16:17 ---Pitää varmaan katsella uusi paikka tuolle + johtimelle. Sellainen jossa jännite ei nouse kuin vasta auton käydessä.

--- Lainaus päättyy ---
Yksinkertaisimmillaan esim. joku polttoainesyötön solkku tms. johon tulee jännitteet kun autossa on sähköt päällä Thumb

Ossi66:

--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 -  5.03.2017     kello on 19:41 ---Tehä ihan hulluja ehottelette - molemmat.

Jos jostain ohjaus, niin parkeilta - ei pätkiltä eikä pikiltä. Pitäähän autossa sen käydessä pelkät parkitkin toimia. Pimeässä vt varressa bussipysäkillä k*sitaukoa pitävän drl:t saa käydä kivittämässä pimeiksi - mä ainakin nykäsen koko taipaleen kuusenlavtoineen valkoiseksi tällaisen kohdatessa..  :-\

Ilman diodeja parkkien plussasta otetaan boxin oranssi, tai jos releellä, niin releen miinus. Tulee siis parkkipolttimon lankojen yli miinus, ja plussaksi vaihtuu kun parkit syttyvät (kelalle tulee siten molempiin napoihin + ja veto loppuu)..

--- Lainaus päättyy ---

Jos palaa alkuperäiseen ongelmaan, noin se oli kytketty. Ongelmana vaan se että plussa akussa. Se plussa pitää mun mielestä siirtää virtalukon perään virta-asennossa virtaa antavaan paikkaan. Mutta sitten pitää olla varma että kyseiseen paikkaan tulee auton käydessä vähintään se 13.5V.

Tuo mun kytkentämuutos taas oli siihen toiseen vaihtoehtoon, jolloin haluttiin päivänvalon toimivan myös parkkien kera ja sammutusreleen ohjaus otettu lähivaloilta. Se kytkentä korjataan yksinkertaisesti siirtämällä ohjauksen maa sinne kaukovaloon. Ja tämä tietysti toimii vain autossa jossa ei pala lyhkäset pitkin kanssa samaan aikaan.

Ja alkuperäiseen kytketään vielä yksi asia. Kaikki maat kytketään AINA suoraan auton runkoon. Akun maahan ei ikinä laiteta mitään muuta kuin se akun maajohto.

Mautoilija:

--- Lainaus käyttäjältä: mjo33400 -  5.03.2017     kello on 19:42 ---Minkäs lainen se kytkentämuutos on piirrettynä?

--- Lainaus päättyy ---
Viivoja paperilla :-*


--- Lainaus käyttäjältä: HiTec -  5.03.2017     kello on 19:53 ---Yksinkertaisimmillaan esim. joku polttoainesyötön solkku tms. johon tulee jännitteet kun autossa on sähköt päällä Thumb

--- Lainaus päättyy ---
Just. Polttoaineensyöttö onkin oikea paikka mihin kannattaa mennä ylimääräisiä härpättämiä kytkeä.

HiTec:

--- Lainaus käyttäjältä: Mautoilija -  5.03.2017     kello on 20:17 ---Just. Polttoaineensyöttö onkin oikea paikka mihin kannattaa mennä ylimääräisiä härpättämiä kytkeä.

--- Lainaus päättyy ---

Been there, done that! Autona Grand Scenic II 2.0dCi 150 -08 ja sieltä se disusolkku helposti konehuoneesta löytyi, johon vaan ryöstäjällä tuo D+ pulikka kiinni, toimii :)

turhapuro:

--- Lainaus käyttäjältä: HiTec -  5.03.2017     kello on 19:53 ---Siirrä tuo lähivalolta ohjaus parkkiin ja kytkentä on laillinen, parkkien syttyessä päivävalot sammuu Thumb
Yksinkertaisimmilla an esim. joku polttoainesyötön solkku tms. johon tulee jännitteet kun autossa on sähköt päällä Thumb

--- Lainaus päättyy ---

Kun ne kelpaa katsastusmiehelle niin ne kelpaa mullekkin.

 Jos sitä lakikirjaa aletaan lukemaan
 niin pelkillä parkeilla ei saa ajella joten vähintään DRL-valot pitää palaa niiden kanssa.
Ja sen saman  lakikirjan mukaan tarpeeton tyhjäkäyntikin  on kielletty joten kusitauolla auto pitää sammuttaa ja näin DRL-valot ei pala mutta parkit palaa normaalisti. Thumb

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View