Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone
Asia joka mietityttää/ tyhmiä kysymyksiä
Alan:
Olisiko joskus ollut toinenkin ?
Tai valmius toiselle - en tiedä.
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 23.03.2017 kello on 21:16 ---Akun valintakytkin. Ykkönen, kakkonen tai molemmat. :)
--- Lainaus päättyy ---
Jokuhan juuri kaipaili tuollaista, siinä se nyt on, ilman diodeja ja releitä. 8)
seppoko:
--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 23.03.2017 kello on 21:43 ---Jokuhan juuri kaipaili tuollaista, siinä se nyt on, ilman diodeja ja releitä. 8)
--- Lainaus päättyy ---
Ja Biltemaversio:
http://www.biltema.fi/fi/Vapaa-aika/Asuntovaunu-ja-asuntoauto/Sahko-12V/Akunvalitsin-1-2-12-2000022644/
Mautoilija:
--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 23.03.2017 kello on 21:43 ---Jokuhan juuri kaipaili tuollaista, siinä se nyt on, ilman diodeja ja releitä. 8)
--- Lainaus päättyy ---
Ongelma vain on että vain sitä akkua ladataan mitä käytetään. Molempi-asennossa akut ovat rinnankytketty.
88k5:
--- Lainaus käyttäjältä: aakoo - 23.03.2017 kello on 21:14 ---Avaamaani loistavaotsikkoisee n :P ketjuun löysin uuden kysymyksen: Akun vierestä punkan alta löytyi tuon https://www.reimo.com/r40/vc_reimo/bilder/firma16/artikel/popup/81221_popup.jpg näköinen laatikko johon menee + ja - johdot akulta ja laatikosta lähtee kaksi kahden johdon kaapelia. nyt vipu asennossa 1+2 .
Mitä tuolla härvelillä tehdään?
--- Lainaus päättyy ---
Minkä sortin matkapömpelistä kyse - mulle ei selvinnyt; vaunu vai auto?
Auto tapauksessa nyörin toinen pää (2. akku) voisi olla starttiakku.
Auto ja vaunu tapauksessa kytkytin voi olla myös "pääkytkin" - onhan siinä myös 0-asento :-\
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta