Matkailukeskustelut > Matkailu ulkomailla

Legolandiin

<< < (5/7) > >>

K.E.V:

--- Lainaus käyttäjältä: Bavaria - 15.02.2017     kello on 15:29 ---Saint Nazaire bretagne etelä-osa ja pohjoispuolella Honfleur, niille on kunnon mäet. Varsinkin tuo Saint Nazairen silta on suoraan Biskajalta puhaltavalle tuulelle avoin ja usein syksyisin ja talvisin suljettu tuulen takia. Mutta korkeinhan euroopassa on Millaun silta, 300 m. Tosin sinne ei ole kunnon nousua, vaan etelään mennessä loiva nousu ja pohjoiseen, no toisin päin.

--- Lainaus päättyy ---
On ajettu  ;)

Petrooli:

--- Lainaus käyttäjältä: K.E.V - 15.02.2017     kello on 07:55 ---Hah ! Nuo sillat ei ole edes korkeita  ;)



--- Lainaus päättyy ---

Hah. Sillä kun ei ole juurikaan merkitystä onko silta 20 metriä tai 200 metriä korkea. Jos tippuu, niin molemmissa sattuu. Molemmat korkeudet ovat korkean paikan kammoiselle ihan yhtä pelottavia. Se matalampi saattaa pelottaa jopa enemmin, koska siitä näkee puiden latvat. Todella korkea silta tai torni on jo puiden latvojen yläpuolella, jolloin korkeuden tunne jopa häviää. En minäkään lentokoneessa pelkää, mutta talon räystäällä seistessä tekee mieli ottaa jostain kiinni.

K.E.V:
Mutta noista mihin ei nousta mäkeä ylös, niistä harvemmin näkee edes kaiteesta läpi, juuri "sen" takia todennäköisesti.

Jeppe:
Hyviä neuvoja reitistähän tuossa jo tuli.
Tanskaan (Legolandiin)kun menee, ei kannata siltaa ajamatta, on sieltä niin hienot maisemat.
Itse on tullut ajettua tuosta Rekalla ja vaununkin kanssa pari kesää sitten,
Tuuleehan siellä aina, mutta ei siinä ylityksessä mitään ongelmia siltikään ole.
Hborg-Hgör välille, ei taida edes saada mitään varausta tehtyä, siihen ajetaan vain jonoon ja seuraavaan mihin sopii, pääsee kyytiin. Ei stressiä aikatauluista, senverran taajaan niitä siinä kulkee.
Jos ei ole kiire, suosittelen ajamaan rantatietä Helsingöristä, Köpistä kohti, paljon on nähtävää siinäkin.
Vinkkinä Charlottelundin pikku kämppäri, josta pääsee näppärästi julkisilla keskustaan, tivoliin, venekierto-ajelulle jne.jne. Helposti kuluu viikonloppu Köpiksessä muksujenkin kanssa.
Charlottelundiin kannattaa varata paikka, onnistuu netissä helposti, on niin suosittu mutta onnettoman pieni alue.

pamaus:
Laivaliput Finnlines ostettu Travemundeen 11.6. ja paluu 22.6 Kapellskär. Tavoitteena käydä Legolandista.

Täytyy alkaa kirjoittelemaan blogia kun ehtii.

http://pamaus-karavaanari.blogspot.fi/p/legoland.html

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View