Matkailukeskustelut > Matkailu ulkomailla

Alan Englannissa ja Walesissa kesäkuu 2017

<< < (27/34) > >>

Alan:
Edellisen huipulta.





Dorset Heavy Horse farm





Alan:
Ashurst, New Forestin kansallispuisto. Alue, jolla ei sähköä, mutta mitäpä sillä. Imuri ja mikro niitä vain kaipaa. Kumpikaan ei pakollinen ainakaan nyt. Muu huolto pelaa.




Tässä pubin takapihalla on rautatieasema. Perheen menopaluu Southamptoniin, merimuseoon ja Titanic-näyttelyyn, vajaat 12 puntaa.

Siellä huominen. Ylihuomenna naapurikaupunkiin Portsmouthiin, josta pitää keksiä parkki jostain. Yhdestä vierasvenesatamasta pitäisi löytyä. Vanhalla telakalla pitäisi olla jokseenkin maailman hienoimmat museolaivat.

Alan:
Southampton. Ajoin Titanicilla ja tähystin Short -lentoveneestä.

Ja paikka siis Sea City museum, jossa mahtava Titanic-näyttely. Jos jotain puuttui, niin esineitä. Hylystä nostettuja ei ollut. Vartin verran saattoi katsella isoon oikeussaliin tehtyä multimediaesitystä Titanicin meriselityksestä, joka lie ollut jonkinlainen oikeudenkäynti. En ole koskaan nähnyt yhtä vaikuttavaa esitystä.


Vähän ahdas halli, vaikea saada kokonaan kuvaan. Solent Sky museum, pieni ja vähän amatöörimäinen, kuin Tikkakosken oma, mutta ystävällistä henkilökuntaa.

Kuskin paikallakin istuin, vaan siitä viitti kuvaa laittaa.

Siitä ohjaamon takaa otin tämän kuvan. Sotilasversiossa tuossa, siis kuvanottopaikassa, oli konekiväärit.



"Masi":
Talletullut joitain paikkoja, jos vaikka ensi pääsiäisenä ;)
Ja ilmeisesti britse stop on hintansa arvoinen ?

P.s. viikonloppu ja alkuviikko on mantereen puolella helteinen, +30

Alan:
No joo. Britstops kannattaa miettiä, jos ei montaa kertaa yövy niissä. Samaan tulokseen pääsee myös esim. searchforsitesin kautta, siellä on paljon pubeja.

Tänään junaliikenne oli täysin sekaisin. Tultiin 10 minuutin matkaa kolme tuntia. Ensin tunnin viivytys, sitten lisää, ohje nousta väärään junaan, joka ei pysähtynytkään meidän pysäkillä, vaan meni kaksi asemaa ohi. Sieltä luvattiin maksaa taksi, joita ei ollut. Sitten luvattiin, että seuraava pikajuna, siis takaisinpäin menevä, pysähtyy Ashurstissa. Junailija ei uskonut siihen enää itsekään, vaan hetki ennen ko. junan tuloa talutti meidät viimein paikalle tulleeseen taksiin. Arabipoika heitti meidät uudella Mersulla campingin portille. Oli jännää pelätä vasemmalla puolella edessä, ilman rattia.



Huikea peli! 20 vuotta aikaansa eli Vespaa edellä.

Viimeinen kuva juuri ennen taksin tuloa.
Näitä Avroja oli kaksi, tämä tuon infotaulun mukainen.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View