Kirjoittaja
Aihe: Venevero laajenee, nyt myös asuntovaunut on tulilinjalla (Luettu 76141 kertaa)
« Vastaus #106 : 22.12.2016 kello on 08:26 »
^ Herrojen ja Narrien kokonaiskuva voi hyvinkin olla se, että saadaan epämiellyttävät ryhmät pois liikenteestä...
Jos nyt ei katsota suodattavien lasien läpi, niin eiköhän suurin osa tavan kulkijoista halua liikenteen seasta pois pärisevät moottoripyörät ja tien tukkona olevat vaunut. Sillä ei liene merkitystä mikä on todellisuus, vaan mielikuvat ratkaisee. Moni haluasisi hitaat mopoautot ja miksei traktoritkin pois tieltä, mutta jossain raja tulee vastaan poliitikollekin. Kun jotain sallii kieltojen lisäksi, niin se tuntuu kovin kovin järkevältä.
« Vastaus #107 : 22.12.2016 kello on 09:14 »
Lisäys: Lakiesityksen perustelujen mukaan moottorikelkat jätettiin pois veron piiristä valvonnan vaikeuden vuoksi.
Erittäin ontuva perustelu tuo valvonnan vaikeus. Kaikki kelkat on rekisterissä, joten verolippu sille joka on vuoden 1. päivänä rekisteriin merkitty omistaja tai jos on eri haltija niin silloin verovelvollinen on hän. Rekisteröimättömäll ä kelkalla ajosta 10-20x vuotuinen vero muiden sanktioiden lisäksi. Ei ole vaikeaa.
« Vastaus #108 : 22.12.2016 kello on 09:41 »
Erittäin ontuva perustelu tuo valvonnan vaikeus. Kaikki kelkat on rekisterissä, joten verolippu sille joka on vuoden 1. päivänä rekisteriin merkitty omistaja tai jos on eri haltija niin silloin verovelvollinen on hän. Rekisteröimättömäll ä kelkalla ajosta 10-20x vuotuinen vero muiden sanktioiden lisäksi. Ei ole vaikeaa.
Puskaradio kertoo, että kelkat otettaisiin aika nopsaan pois liikennekäytöstä... Riski maastossa joutua verovalvojan kouriin on pieni. Samalla vakuutukset katkee ja riski kasvaa. Jotkut kaupallisissa Safareissa käytettävät kelkat jäisivät liikennekäyttöön. Traktoreiden kohdalla kilvet poistettaisiin nopsaan. Maataloudessa on usein useita traktoreita eri käyttötarkoituksiin . Vain tielle mentäville jäisi kilvet. Itse otan mahdollisesti verotettavan MP:n käyttöön vasta heinäkuussa. Sillä tavalla ajan joka toinen vuosi alkukesästä ja joka toinen vuosi loppukesästä, jos ylipäätänsä kerkiän ajamaan. Muut ajot mahdollisesti verottomalla museopyörällä. Tälläkin konstilla saan ainakin puolitettua veron hetkellisesti. Voi olla, etten kerkeä lainkaan sillä verollisella ajamaan, kun on muita kiireitä.
« Vastaus #109 : 22.12.2016 kello on 10:39 »
Sipilälle vinkki, polkupyörät ja rollaattorit verolle, tuotto taattu.
« Vastaus #110 : 22.12.2016 kello on 10:48 »
Sipilälle vinkki, polkupyörät ja rollaattorit verolle, tuotto taattu.
Älä hullua yllytä. Mutta yhden veron voisi ottaa uudelleen käyttöön eli huviveron voisi karaokelle laittaa. Onhan noita muitakin vanhoja unohduksiin jääneitä veroja: ikkunavero, savupiippuvero, partavero jne.
« Vastaus #111 : 22.12.2016 kello on 12:00 »
« Vastaus #112 : 22.12.2016 kello on 12:09 »
Puskaradio kertoo, että kelkat otettaisiin aika nopsaan pois liikennekäytöstä...
Riski maastossa joutua verovalvojan kouriin on pieni. Samalla vakuutukset katkee ja riski kasvaa. Jotkut kaupallisissa Safareissa käytettävät kelkat jäisivät liikennekäyttöön. Traktoreiden kohdalla kilvet poistettaisiin nopsaan. Maataloudessa on usein useita traktoreita eri käyttötarkoituksiin . Vain tielle mentäville jäisi kilvet.
Itse otan mahdollisesti verotettavan MP:n käyttöön vasta heinäkuussa. Sillä tavalla ajan joka toinen vuosi alkukesästä ja joka toinen vuosi loppukesästä, jos ylipäätänsä kerkiän ajamaan. Muut ajot mahdollisesti verottomalla museopyörällä. Tälläkin konstilla saan ainakin puolitettua veron hetkellisesti. Voi olla, etten kerkeä lainkaan sillä verollisella ajamaan, kun on muita kiireitä.
Siksi se kelkkavero pitääkin olla omistukseen perustuva etteivät huijaa. Samahan se on milloin otat pyöräsi käyttöön kun(kaavailujen mukaan) siitä päivästä alkaa 12 kk jakso jonka tuo vero on voimassa. Jos säästää aikoo niin kannattaa pitää pyörä seisomassa koko ajan 
« Vastaus #113 : 22.12.2016 kello on 12:24 »
Samahan se on milloin otat pyöräsi käyttöön kun(kaavailujen mukaan) siitä päivästä alkaa 12 kk jakso jonka tuo vero on voimassa. Jos säästää aikoo niin kannattaa pitää pyörä seisomassa koko ajan 
Käyttöönotto heinäkuussa, niin sillä saa ajella samalla verolla aina seuraavan vuoden kesäkuun loppuun saakka. Joten joka toinen vuosi ajelee vain alku- (esim. huhti-kesäkuu) ja joka toinen loppukesästä (heinä-syyskuu) niin verotkin menee maksuun vain joka toinen vuosi 
« Vastaus #114 : 22.12.2016 kello on 12:42 »
« Vastaus #115 : 22.12.2016 kello on 13:05 »
Käyttöönotto heinäkuussa, niin sillä saa ajella samalla verolla aina seuraavan vuoden kesäkuun loppuun saakka. Joten joka toinen vuosi ajelee vain alku- (esim. huhti-kesäkuu) ja joka toinen loppukesästä (heinä-syyskuu) niin verotkin menee maksuun vain joka toinen vuosi 
Noi voi hitsi, voi hitsin hitsi. Kyllähän mä nyt sen hokasin hänen aiemmasta postauksesta. No eipähän tuo sitten ajakkaan (ainakaan laillisesti) kuin puoli kesää vuodessa. Kesän ajot maksaa vuoden verot. -ei sen puoleen, kyllä minäkin poistin molemmat pyörät liikennekäytöstä ja muutin vakuutukset seisonta-ajallisiksi. Katsellaan ihan rauhassa mitä tuleman pitää....
« Vastaus #116 : 23.12.2016 kello on 17:30 »
Ei toi nyt maalta merelle vie jos joku vero tuleekin..Siinä se muiden m ukana menee.
« Vastaus #117 : 24.12.2016 kello on 09:24 »
Ei toi nyt maalta merelle vie jos joku vero tuleekin..Siinä se muiden m ukana menee.
Pitää kuitenkin muistaa että moinen 150€ prätkistä on vasta päänavaus ja koska sillä ei saavutettukaan tavoitteita, niin kuka sanoo ettei se 2018 ole jo 300€, 2019 nousee 450€ jne. Tuossa siis annetaan valtiolle yksi avoin shekki lisää, johon he saavat itse raapustaa haluamansa numerot joka vuosi uudelleen 
« Vastaus #118 : 24.12.2016 kello on 09:28 »
Homma on just niinkun hitec kirjoitti. Nyt eka vähän kokeillaan ja tunnustellaan ja kun tavotteet ei täyty niin lisää veroa.
Kaava on sama. Pienellä alkuun ettei tuu isoa mellakkaa ja kun laput on hyväksytty niin nostetaan vuosi vuodelta. Ihan just niinkun autojenkin verojen kanssa.
« Vastaus #119 : 24.12.2016 kello on 10:00 »
|