Tekniikkakeskustelut > Projektit

Holiday rambler projekti

<< < (11/26) > >>

RR:

--- Lainaus käyttäjältä: Turhan Höpöttäjä - 17.02.2017     kello on 09:05 ---Laita siihen kennoon menevään putkeen termostaatti, silloin ne puhaltimet pyörii vain silloin kun on tarvetta.

--- Lainaus päättyy ---

Puhallinkennokokona isuus on liian tehokas tavalliseen käyttöön, termostaatti katkasee lämmityksen ennenkuin lattia ehtii lämmetä yhtään. Just just patterit ehtii lämmetä kun ulkolämpötila on lähellä nollaa.

RR:
Eka reissu jo puolessa välissä, ajettu Saariselälle.

Löysin ennen reissun alkua joka kulmaan uudet renkaat, yksi suomalainen tukkuri löysi vielä bf goodrich all terraineja 16,5-tuumaisina 2 kipaletta. Ja ne olikin varsin toimivat kumit talvellakin vaikkei ihan uudet olleetkaan, noiden valmistus on lopetettu jo useampi vuosi sitten.

Taakse tulleet kiinankumit ei sitte olleetkaan niin hyvä ostos. Edelliseen laitteeseen hankitut ling longit toimi talvella tosi hyvin, näistä goodrideista loppuu pito aika nopeasti jäisellä tiellä. Ainoa hyvä puoli on se että pito loppuu rauhallisesti.

Ajovalojen parannus onnistu hyvin, nyt noilla näkee riittävän hyvin. Ja edelleen lailliset halogeenit kiinni.

Kulutus on melko kohtuullista, 20 litran hujakoilla.

RR:
Ei ole lähtökohtaisesti mikään talviauto tämä. Ohjekirjan mukaan käynnistysavustusta suositellaan -5 eteenpäin, minkäänsortin hehkutuslaitteistoa ei ole. Ja kuskin jalat jäätyy vaikka pakkasta on vain 10 astetta.

Valmista starttipilot-systeemiäkään ei koneesta löydy. Jos akku on kunnossa, niin reilusta kymmenen asteen pakkasesta on vielä käynnistynyt ilman lämmitystä.


Lämppärin tehokin on vähän niin ja näin.

Turhan Höpöttäjä:

--- Lainaus käyttäjältä: RR -  1.03.2017     kello on 11:05 ---
Lämppärin tehokin on vähän niin ja näin.

--- Lainaus päättyy ---

Ee muuta kun tentturätti eukolle kouraan ja tuulilasia pyyhkimään. Niin pidettiin -50 luvulla piikkinokka skodan tuulilasia läpi näkyvänä.  ;D

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: RR -  1.03.2017     kello on 11:05 ---Valmista starttipilot-systeemiäkään ei koneesta löydy.

--- Lainaus päättyy ---

Minä kun joskus ajoin wanhalla louskulla dieselillä, niin tein ite.
Laitoin imusarjan kyljessä olevaan alipaineliitäntään T-kappaleen ja siitä letku ohjaamoon.
Sinne kun ruiskasi käynnistettäessä, niin ihme tapahtui!
Sitten vaan korkki letkun päähän ja menoksi.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View