Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä

Lataus/purkumittari ym. toimintoja

(1/3) > >>

Toukolanttu:
Sori, jos ollut esillä vastaavaa, en pikaisella etsimisellä löytänyt täältä juttua  :-\
Tämmöiset mittarit on kohtuuhintaisia. Joo, kiinasta saa vielä halvemmalla, silloinhan se on jo pakko hankkia  ;D

Onkos arvon lajitovereilla kokemuksia? Joissakin autoissa/vaunuissa on valmiina mittaristot, joissa
suunnilleen samoja ominaisuuksi.
Tuommonen langaton voisi olla varsinkin vianhaussa näppärä laite  :)
 
1. linkissä on "normaali johdotettava"
2. linkissä on  langaton

http://www.pedeled.fi/epages/pedeled.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/2014092302/Products/PL-PZEM-051

http://www.pedeled.fi/epages/pedeled.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/2014092302/Products/PL-VAC1030A

Rölli:
itellä ollu tämmönen  http://www.ebay.com/itm/DC-120V-100A-Volt-Current-Ah-Power-Combo-Meter-Charge-Discharge-Battery-Monitor-/151875517491?hash=item235c7c7c33:g:5sUAAOxyVPJSJgdk  käytössä Hevy huussis ja muuten mukava vekotin mutta näytön virkistystaajuus liian iso, mittarista esim virta-alueella tulee hieman levoton olo (viiskertaa sekunnissa). 

surfboy:
Tilasin tuollaisen itselleni, ei ole vielä saapunut.. pitäisi tällä viikolla tulla, kattoo onko tuosta mihinkään.

http://www.ebay.com/itm/Battery-Capacity-Tester-coulometer-50V-350A-Lithium-Lead-acid-12v-24v-36v-48v-/331727389307?hash=item4d3c7e427b:g:gEcAAOSwbdpWZfOi

Toukolanttu:
surfboy, mielellään kuulisimme kokemuksia tuosta.  :P

surfboy:
Noniin, mittari on koe asennettu ja testattu, toimii hienosti.. tosin täytyy kytkeä shuntti vielä suoraan akun miinusnapaan, laiton sulekerasialle tulevan maajohdon väliin, mutta siitä välistä se ei osaa laskea latausvirtoja, koska laturin piuhat menee suoraan aikuille. Laitan kuvia lähipäivinä.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View