Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone

Viking Line boikottiin, uusin alus tilattiin Kiinasta

<< < (20/37) > >>

aaoulusta:
^                                                                                                                                                                                                          Minäkin katson hinnan aina omasta näkökulmasta ja myös sen mitä maksan! olipa se mikä tahansa mitä tarvitsen. harmihan se on kun joutuu ulkomailta tilaamaan, se nyt on tätä aikaa.

"Masi":
Jos kaikki maailmassa jättäisi ulkomaiset tuotteet hankimatta loppuisi suomessa autoilu alle puolessa vuodessa.
Parin vuoden päästä oltaisiin jo lähellä keräily taloutta.
Ja jos kaikki ulkomaiset ihmiset suhtautuisivat suomalaisiin tuoteisiin kuten jotkut kiinalaisiin, ei paljon ulkomaanmatkailu harrastettaisi.
Tosin ei kotimaankaan. Eli ostetaan sieltä mistä saadaan ja nekin ostaa sieltä mistä saavat. ;)

TLP:
Mulla on ostamisen kanssa järjestys
1. Ostan paikallisesta liikkeestä
2. Ostan verkosta kotimaasta
3. Ostan verkosta ulkomailta.

Tämä järjestys, MIKÄLI hintaero ei ole TOLKUTON.
Useasti monessa tuotteessa vaan painuu tuonne 3:n ostopaikkaan, ikävä kyllä  :(

Suomalaiset yritykset ei ole vielä oikein hokanneet kunnolla tuota verkon voimaa, voittoa revitään aika reilusti.

K.E.V:

--- Lainaus käyttäjältä: Weicco - 25.11.2016     kello on 14:23 ---On niitä myynnissä ollut. Et ole vaan viitsinyt etsiä kun olet sortunut tilaamaan ulkomailta  :-*
--- Lainaus päättyy ---
Elä höpötä, halpoja Volvon nivoja ettii muutkin , suomessa niitä ei moni ruksannut ees uuteen, kun kaikista , myös turvavarusteista joutuu vielä autoveron maksamaan uuteen tilatessa. 2:s tai 3:s omistaja taas ei raaski pistää reilua tonnia takaiskareihin, ostaa ,mieluimmin vallilantakomonkier rejouset.
sit valittaa kun p*rse ylhäällä ja auto pompottaa  ;D :laugh:

--- Lainaus käyttäjältä: Weicco - 25.11.2016     kello on 14:23 ---Eli tässäkin raha ratkaisi ulkomaalaisen eduksi  :-*

--- Lainaus päättyy ---
elä yritä, kerro kädet etupuolella miten itte olisit tehnyt

volvo:
minkälaisen tuotteen saisi käteen jos menisi ostamaan 100% suomalaisen tuotteen? eli koko tuoatanto ketju olisi suomessa valmistettu.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View