Tekniikkakeskustelut > Projektit
Niesmann+Bischoff entisöinti/modernisointi
K.E.V:
--- Lainaus käyttäjältä: Muumuupapa - 17.05.2017 kello on 16:16 ---Joo, itsellä on veturina vanha 200-sarjalainen (bensa) ja perässä vielä vanhempi Polar. Kaluston yhteisikä on 66 vuotta mutta kaikki pelaa hienosti. Noilla reissataan aina kun ei ole kiire. Muuten mennään uudemmalla.
--- Lainaus päättyy ---
Thumb
Mutta sitten aiheeseen, upea ilmestys tämä ketjun aloittajan laite.
---PP---:
Kannen suhteen ollaan oltu tarkkoja. Kone käy 5min ennen ja jälkeen ajon, jotta lämpö tasaantuu. Keulalla on uusi jäähdytin ja uusi 80 asteinen termostaatti. Tämän ansiosta lämpö pysyy kuvan mukaan alle puolessa välissä. Kuvan tilanteessa loiva mutta pitkä ylämäki takana. Oikea nopeus on 90km/, mittarivirhe reilu 10km/h alaspäin koska alla on 16 tuuman pyörät 14 sijaan.
Ps. Huomaa tupakansytytin mallinen jännitteen mittari. Näkee hyvin akkujen varautumisen siitä.
---PP---:
Neljän kuukauden reissun ensimmäinen viikko on nyt takana. Auto on toiminut mainiosti myös vuoristo-oloissa. (Peräkärry on jätetty jemmaan kuvissa näkyvää vuoristolenkkiä varten)
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta