Tekniikkakeskustelut > Vetoautot
Miksi karavaanarit hankkivat perusautoja kalliimpia vetoautoja?
HiTec:
--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 26.03.2018 kello on 07:05 ---Lienenkö kirjoittanut tätä ennen, mutta vaikeaa on löytää kohtuuhintainen ja -kokoinen (kunnollinen) neliveto, jossa olisi samat tilat kuin noissa pikkutila-autoissa, kuten Touranissa tai Versossa. Menee isoksi ja kalliiksi.
--- Lainaus päättyy ---
Suomessa tosiaan aika vähissä, mutta esim. Berlingoa saa Dangelin 4wd-paketilla maailmalta ihan hyvin, jopa EU:n sisältäkin, joten kilvityksenkään kanssa ei ongelmia pitäisi tulla Thumb
Tai sitten jos ihan uutta, niin Pökön tulevaa Rifteriä pitäs kanssa saada 4x4 alustaisena :)
K.E.V:
Missäs kohti perslinko on luettu isoksi autoksi ?
HiTec:
--- Lainaus käyttäjältä: K.E.V - 26.03.2018 kello on 09:48 ---Missäs kohti perslinko on luettu isoksi autoksi ?
--- Lainaus päättyy ---
No tuolla ylempänä kysymyksen määrittelyssä luki "samat tilat kuin noissa pikkutila-autoissa, kuten Touranissa tai Versossa" ja kun tuota uutta Berlingoa/Rifteriä (ex. Tepee) kun saa nyt jopa jatkettunakin ha-mallina, niin kyllä siellä on jo aika hulppeat tilat 7 hlö + pikkasen matkatavaraakin vielä mahtuu kyytiin (ks. yllä, alempi kuva, kori on n. 30cm pidempi, josta 10cm on myös pidemmässä akselivälissä). Ainoa mutti vaan caravan-käytössä taitaa tulla noista vetomassoista, ne kun ei ainakaan nykymallilla kovin kummoiset, vain vaatimattomat 1300kg, mutta tähänkin olisi kuulemma tuossa uudessa mallissa parannusta luvassa :)
Naussi:
Kyllä sitä monesti on kausipaikoilla miettinyt, kun epäkäytännöllisellä ja kuluiltaan kalliilla autolla vedetään vain vaunu huoltoon ja katsastukseen. Muuten auto sitten arkikäytössä ja hankala käyttää kaupunkiajossa.
Ostohinta kun vielä 50 ke. Ei siinä hirveästi järkeä ole. Mutta eipä monessa muussakaan.
K.E.V:
--- Lainaus käyttäjältä: HiTec - 26.03.2018 kello on 10:16 ---Ainoa mutti vaan caravan-käytössä taitaa tulla noista vetomassoista, ne kun ei ainakaan nykymallilla kovin kummoiset, vain vaatimattomat 1300kg, mutta tähänkin olisi kuulemma tuossa uudessa mallissa parannusta luvassa :)
--- Lainaus päättyy ---
Niimpä , tilata jostain jatkettu 4x4 versio jotta täyttyy "ranskalainen unelma" ja sitten ihmetellä ettei saa vaunu perään kun ei painot riitä :)
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta