Tekniikkakeskustelut > Vetoautot
Miksi karavaanarit hankkivat perusautoja kalliimpia vetoautoja?
mike:
--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 14.11.2016 kello on 19:49 ---Pienikokoinen jäähdytin polttoainetankin ja polttoainesuodattim en välissä, sijainti suunnilleen vänkärin jalkatilan kohdalla pohjassa. Pitkät polttoaineputket tuli mukana.
--- Lainaus päättyy ---
Mulla se oli polttoaineen tulolinjassa alustassa kuskin penkin takana suunnilleen. Ihan kuin pieni länppärin kenno,oli siinä joku pelti hiukan suojana. kiveen jäi,letkun vaan laitoin väliin.
88k5:
Onhan noita useissa automerkeissä ja malleissa - matkaFoortissakin kardaanilinjassa, tankin etupuolella tällainen "kengän kiilloituskone" ;D
janitkon:
Eikös tuo ole paluulinjassa? Nykydieseleiden pumpuissa niin kovia paineita, että polttoaine lämpenee ja sitä lauhdutetaan tankkiin palatessa?
88k5:
--- Lainaus käyttäjältä: Mautoilija - 14.11.2016 kello on 19:30 ---Kuljetetaanko volkkareissa polttoaine kaasuna?
--- Lainaus päättyy ---
Kenties siellä paluulinjassa löpöhöyryjä halutaan nesteyttää ennen tankkiin tiputusta..
On tossa mun veturiFortissakin;
--- Lainaus ---Cooling System[edit]
There are 2 separate cooling systems
1. High-temperature system that runs at 194 F degrees to cool the engine.
2. Low-temperature system with a 122 F-degree coolant for the following;
-fuel cooler
-EGR system
-transmission fluid
-air-to-water inter-cooler
A belt-driven pump mounted low on the driver side circulates the high-temperature coolant, while a separate belt-driven pump mounted higher on the passenger side circulates the low-temperature coolant.
--- Lainaus päättyy ---
Kaikkea muutakin kummaa;
[*]tupla-laturit,
[*]"Ford TowCommand, a Trailer brake controller built into the dashboard, allowing it to integrate with the ABS system and engine computer from the factory"
[*]"On the TorqShift, once the Tow/Haul mode is activated it can help increase a driver's control when towing large loads up and down steep grades and automatically minimizes shifts and maximizes available torque. Upon descent, the Tow/Haul mode utilizes engine braking to help extend brake life and improve driver control. An adaptive shift function monitors the TorqShift's performance over its lifetime, and adjusts shift pressures in real time to assure consistent shift feel and compensate for wear. For ease of maintenance, the TorqShift's oil filter is a spin-off style, mounted on the passenger-side exterior of the transmission. Also the TorqShift's larger fluid lines and a larger transmission oil cooler help to assure cooler operating temperatures, even under the most demanding conditions."
..joskus lisää tuosta.
iso-juuso:
--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 14.11.2016 kello on 17:26 ---Vaan tuota keliolosuhdekomment tia en ymmärrä, varsinkin kun olet itse talvellakin liikkuva. Useamman kerran talvessa olen tien päällä tuollaisella kelillä, ihan päätieverkostollaki n. Niistä sivuteistä puhumattakaan, viime talvena repesi polttoainelauhdutin Touranin pohjasta, kun tuolla eteläisillä kylillä liikuin. Korkeampimaavaraise lla niin ei olisi tapahtunut.
--- Lainaus päättyy ---
Ehkä se ongelma ei ole sitten nelivetoisuudessa, vaan siinä Touranissa? Tai sitten sen polttoainelauhdutti men irtoaminen oli vain huonoa tuuria, ja olisi voinut sattua millä tahansa autolla?
Sen kahdeksan vuoden aikana jona olen talvivaunuilua harrastanut pohjoisinta suomea myöten ei ole tullut vastaan sellaista tilannetta että en olisi voinut johonkin haluamaani paikkaan ajaa johtuen (etuvetoisesta) autostani.
Kaksi kertaa olen joutunut käyttämään lumiketjuja, kerran tuollaisella lumisella metsätiellä ja kerran ihan auraamattomalla tienvarsiseisakkeel la, jonka ylämäkeen johtavan poistumisrampin oli aura-auto käynyt yön aikana täyttämässä lumella. Siis kaksi kertaa kahdeksan vuoden aikana. Nelivetoinen auto olisi saattanut noilla kerroilla auttaa, mutta kovin usein ei ole sellainen tilanne tullut vastaan. Ja nekin kerrat oli tietentahtoen otettu riski (auraamattomia väyliä) vaikka muitakin vaihtoehtoja olisi ollut.
Jopa silloin kun pari vuotta sitten minulle kävi se kolari, jossa Ranualla vastaan ajanut ukko törmäsi vaunun etukulmaan saattaen sen lunastuskuntoon. Törmäyksen voimasta yhdistelmä kynti lumipenkassa parin metrin syvyydellä molemmin puolin tietä - ja päätyi takaisin tielle. Etuvetoisella autolla, eikä auton pohjasta irronnut mitään.
Alan yrität nyt kauheasti jonkin oman mielikuvasi pohjalta perustella minulle nelivedon tarpeellisuutta, mutta ainakaan minun mielikuvani eivät tunnu kohtaavan. Toistan nyt vielä, että en ole kyseenalaistamassa sinun enkä kenenkään muunkaan tarpeita ja mielikuvia, ja oikeutta valita juuri haluamanne kaltainen auto, enkö puolustele omaani sikäli että yrittäisin sanoa että juuri minun valintani olisi ainoa oikea.
Yritän kertoa uusille talvivaunuilijoille, että ihan tavallisella autolla pärjää talvella vaunun kanssa. Eli vaikka ei olisi varaa tai halua vaihtaa autoa, baanalle voi lähteä jos mieli tekee. Vaunun kanssa talvella pitää muistaa olla liukkailla teillä varovainen ja ajaa ennakoivasti riippumatta vetoautosta.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta