Tekniikkakeskustelut > Kori ja alusta

Iskareiden yläpään laakerit

<< < (3/4) > >>

Jgahpir:
Ei taida Fiat pakun etupäätä olla suunniteltu jatkuvalle 3500kg painolle.
Itse en ole tehnyt, mutta sen laakerin saa paikalleen myös niinpäin, ettei sitä kuppia jää sinne yläpuolelle vettä keräämään. Mutta jos sen saa 130 000 kestämään, niin onko sillä mitään väliä. ;)

smy:
Itsellä on nyt tähän Fiat Solkkuun (2000 mallinen) mun aikana uusittu laakerit kerran ( 200tkm - 300tkm välillä)
Peugeot 406:n on uusittu mulla kerran 0 - 500tkm välillä. Iskarit, kaikki pyöränlaakerit edelleen alkuperäiset.
Kaipa nämä molemmat on näitä romuja.

Camper:
Kyl ne laakerit menee perus pakuistakin ja aikoinaan niitä fiatin alkuperäis rimpuloita vaihdettiin useinkin meidän -02vuotisesta työpakusta,kunnes käytiin laakeri kaupasta hakemassa vastaavanlaiset matalat painelaakerit. Seuraavaks ruostui vanhuuttaan ne jousen lautaset puhki,mut laakerit olivat kun uudet. :)

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: Gahpir - 17.09.2016     kello on 21:32 ---Ei taida Fiat pakun etupäätä olla suunniteltu jatkuvalle 3500kg painolle.

--- Lainaus päättyy ---

Suurin osa painosta on kuitenkin takapäällä, yleensä liian suuri osa.

seppoko:

--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 18.09.2016     kello on 00:34 ---Suurin osa painosta on kuitenkin takapäällä, yleensä liian suuri osa.

--- Lainaus päättyy ---

Mulla oli yhdesää punnitsemassani Fiatissa kok. paino n.3800, taka-akselilla n. 2200. Siis etuakselille jäi 1600. Liikaako, kun sallittu 1850, jos muistan oikein.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View