Tekniikkakeskustelut > Vetoautot

Vito kaksikäyttöauton penkkiluvun kasvattaminen

<< < (2/2)

Aakku:
^
Eikös siellä lattiassa ole sitten pitkittäiskiskot valmiina, jos kerran istuimetkin on....?

Mulla ainakin jo tuossa vanhassa Volkkarissakin on liukukiskot ja siihen saa suoraan kolmannen penkkirivin jos niin haluaisi.

Taitaakin olla Vitossa lisävarusteena kiskot. Saa ne kiskot toki liimalevylläkin, mutta tarviiko se jonkun asennusliikkeen hyväksynnän?


tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 11.09.2016     kello on 23:08 ---Taitaakin olla Vitossa lisävarusteena kiskot. Saa ne kiskot toki liimalevylläkin, mutta tarviiko se jonkun asennusliikkeen hyväksynnän?

--- Lainaus päättyy ---

Juurhan joku teki autoa ja osti siihen hyväksytyn liimalevyn.

Joko:
Ei ole tässä kiskoja ainakaan pinnassa asti, takatila on tavarankuskausta varten joten kiskoja ei siellä ole. Elättelen toiveita että siellä olisi pultinreiät kuitenkin valmiina. Melkein täytyy käydä kurkkaamassa pohjavanerin(tässätapauksessa muovin) alee että olisko näin. Jos ei ole niin taitaa mennä siihen että kiskot joutuu asennuttamaan veholla :-[
Tuossa jonkun toteutus samasta asiasta pakuun missä ei yksiäkään kiskoja ollut valmiina:
http://www.mbclub.co.uk/forums/interior/118707-vito-639-seats-8.html

Mutta tuollaiseen viritykseen en halua lähteä. Samassa keskusteluketjussa luin että siellä lattiassa on kierteytetyt reiät kaikissa valmiina että vain pintapelli pitää puhkaista. Luulisi että veholla on mittatiedot mihin nuo asennetaan. Mut jos reiät löytyy niin helpottuu homma aikalailla. Noita viton alkuperäisiä kiskosettejä saa n. 100e ebaysta tilattua sisältäen kaikki kiinnityspultit prikat yms. Tarvii vain lattiavaneriin, tai siis siihen muoviin tehdä sitten reiät.

Tuollainen liimattava kiskorakenne ei tule kysymykseen, tällöin tulisi jo olemassaolevakin penkkirivistö uusia ja käyttää uusia penkkejä mitkä sopii tuohon kiskoon, kustannukset silloin samat kuin tuon koko viton hinta Thumbd Tosiaan nuota viton kiskoja saa noin satkulla 3kpl ebaysta ja 2 istuttavan alkuperäisen tyyppihyväksytyn penkin saa 500e eli kustannukset jäis itse asentaen sinne alle 700e + muutoskatsastus vuosikatsastuksen yhteydessä

Joko:


Tuossa siis tuo netistä löytämäni viritys. Tuo mihin kiskot tulee on siis runkopalkkia joten ei voi vain pohjan alapuolelta asentaa muttereita. Tuolla palkissa pitäisi kaikissa malleissa olla valmiit kierteytetyt vahvikepalat kunhan vain pora osuu oikeaan kohtaan.

Tuossa sitten valmiina

Joko:
Löysin vielä tuollaisen mistä mun periaatteessa pitäis löytää kierteytettyjen reikien kohdat kun minulla nuo etummaiset kiskot on jo.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View