Tekniikkakeskustelut > 230 voltin järjestelmä
Voiko 230V jääkaapin muuttaa 12 voltille
seppoko:
--- Lainaus käyttäjältä: mike - 3.09.2016 kello on 11:33 ---Onhan näissä kulkineiden kaapeissa kai tuo 12v käyttömahdollisuus myöskin.
--- Lainaus päättyy ---
On kyllä. Ohjaukseen tarvitaan 12V, mikä vie paljoa virtaa. Mutta jäähdytykseen käytetään 12V:a vain moottorin laturin avulla, josta riittää virtaa enemmänkin.
Teukka-74:
--- Lainaus käyttäjältä: Matkalainen - 2.09.2016 kello on 21:18 ---Minä suunnittelin sitä aurinkopanelia ja inventteriä, mutta liian epävarma. Koska tuo syö niin paljon sähköä, oliko se jopa 2,5 kWh vuorokaudessa. Joillakin on 12 voltin kaappi , 175 amp akku ja 150 w paneeli säätimellä. Käykö se niin että vaihtais vain sen vastuksen, toimittaisko entiset muut osat sen lopun säädön? Sehän ois helppo vaihtaa se vastus ja kytkeä ne kolme piuhaa sen entisen 230 voltin johtojen tilalle.
--- Lainaus päättyy ---
Mikä kaappi syö noin paljon?
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: Teukka-74 - 6.06.2017 kello on 10:27 ---Mikä kaappi syö noin paljon?
--- Lainaus päättyy ---
Sellainen, jossa on ovi auki. ;D
Mittasin yhden Nofrost jääkaappipakastimen vuosikulutuksen.
Alle 300:n jäi.
seppoko:
--- Lainaus käyttäjältä: Teukka-74 - 6.06.2017 kello on 10:27 ---Mikä kaappi syö noin paljon?
--- Lainaus päättyy ---
Enpä ihmettelisi jos absorptiokaappi veisikin. Mulla muistaakseni 180 watin vastus ja se toimisi puolet ajasta.
Täytyypä, kun seuraavan kerran jäähdytän kaapin, panna kulutusmittari väliin.
Stara:
Pojat vääntää juttua vanhaan viestiin, vaikka aloittaja ei ole ollut mukana enää aikoihin?
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta